Ripple (XRP) CEO’sundan SEC Eski Başkanına Yanıt

Kriptocat Haber Editörü
Ripple (XRP) CEO’sundan SEC Eski Başkanına Yanıt

Ripple (XRP) ve ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ortasında devam eden bir yasal sürç kelam konusu. SEC, 2020 yılının sonunda Ripple’a bir dava açtı ve dava hala devam ediyor. Birçok şahsa nazaran davanın gerisinde SEC eski lideri Jay Clayton yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Jay Clayton lider olduğu sırada Bitcoin (BTC) ETF tekliflerini reddetmişti. Tıpkı vakitte kripto para zıddı tavrıyla da tanınan Clayton, kripto topluluğu tarafından fazla sevilen bir isim değildi. Clayton düzenleyiciden ayrıldıktan sonra Akademik ve Düzenleyici Müşavere Konseyi’nin bir kesimi olarak One River Dijital Varlık İdaresi için çalışmak üzere özel bölüme geçti. Clayton, firmaya Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Clayton, Wall Street Journal’de yayınlanan “Kripto Düzenlemeye Muhtaçlığı Var, Lakin Yeni Kurallara Gereksinimi Yok” başlıklı makalesinde mevcut çerçeve altında kripto sanayisine daha fazla düzenleme yapılması gerektiğini tabir ediyor. SEC eski lideri Kripto para ünitelerini “finansal hizmetler sanayisinde devam eden dijital devrimin” bir kesimi olarak isimlendirmeye devam ediyor.

Clayton’a nazaran ABD düzenleyicileri, kripto para üniteleri tarafından gerçekleştirilen finansal faaliyetlerle ilgili “onyıllarca” tecrübeye sahip. Bu nedenle düzenleyiciler bu varlık sınıflarını vaatlerini boğmadan ele alacak araçları esasen barındırıyor. Clayton şunları söylüyor.

“Ulusal ve milletlerarası otoriteler tarafından koordine edilen tahliller bir düzenleyici boşluğu ortaya çıkarırsa, doldurulmalıdır. Lakin, düzenleyici rejimi yine icat etme muhtaçlığı olduğunu varsayarak başlamamalıyız.”

SEC eski lideri, bahse örnek olarak nakit ödeme talep etmek için sahipleri tarafından kullanılan bir araç olan “hamiline yazılı tahvilleri” gösterdi. Clayton, birkaç ABD ve milletlerarası kuruluş ortasındaki koordineli bir gayretin, genel tahvil piyasasını etkilemeden “bu piyasayı sona erdirdiğini” söz etti:

“Aynı yaklaşım, anonim bir cüzdan kullanarak bitcoin transferi üzere benzeri riskler taşıyan yeni araçlara da uygulanabilir.”

Garlinghouse, Clayton’ın Kelamlarına Karşılık Verdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter hesabı aracılığıyla Clayton’a cevap vermekte gecikmedi. Makaleyi ironik olarak nitelendiren Garlinghouse, tekrar de eski hükümet yetkilisinin kripto sanayisi hakkındaki görüşlerinde değişiklik yapmasını kutladı.

“Jay Clayton, kripto için düzenleyici netlik eksikliği olduğunu ve olduğunu ve bunun ABD’de inovasyonu engellediğini söyleyen bireylere katılıyor. Bu muhakkak ironik lakin hiç olmamasından yeterlidir.”

Yönetici, teknolojinin yasal ve yasadışı birçok hedef için yararlı olabileceğini vurguladı. Fakat, ABD’deki uyumlu şirketlerin “karmaşa” içinde bırakıldığına yahut yasal süreçlerle karşı karşıya olduğunu da söz etti.

Ripple ve SEC ortasındaki dava hala devam ediyor. Son gelişmeler çoklukla Ripple lehine olsa da, sonucu görmek için beklememiz gerekecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.