Ripple ve SEC Arasındaki Davada Savaş Sürüyor

Kriptocat Haber Editörü
Ripple ve SEC Arasındaki Davada Savaş Sürüyor

SEC, MoU talepleri aracılığıyla yabancı borsalardan ve Ripple’ın denizaşırı iş ortaklarından bilgi almaya devam edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yargıç Sarah Netburn, Ripple’in ABD Menkul Değerler ve Komisyonu’nun (SEC) yabancı menkul değer düzenleyicilerine Mutabakat Muhtırası (MoU) talepleri göndermesini durdurma talebini reddetti. Daha evvel bildirildiği üzere Ripple, bu cins taleplerin yabancı iş ortaklarına gözdağı verme maksadını taşıdığını tez etti lakin yargıç, bunların “kötü niyetle” yapıldığına dair hiçbir “kanıt” bulunmadığını argüman etti.

Sanıklar SEC’i yavaş ve verimsiz Lahey Kontratı sürecini kullanmaya zorlamak istediler, lakin Netburn MoU taleplerinin kabul edilebilir olduğunu söylüyor:

“Taleplerin rastgele bir ikili muahedenin kapsamını aştığına dair hiçbir tartışma yapılmamıştır. Bunun yerine mahkemeler, Lahey Mukavelesinin yabancı keşif yapmanın münhasır yahut öncelikli yolu olduğu önermesini rutin olarak reddetmiştir.”

SEC, MoU talepleri yoluyla elde edilen tüm dokümanları hazırlamak zorunda lakin ayrıcalıklı evrakları üretimden alıkoyabilir. SEC geçen ay, üç yabancı meslektaşının rastgele bir yardım sağlamayı reddettiğini açıkladı.

Yabancı talepler konusundaki karar, Ripple’in keşif savaşlarındaki birinci büyük başarısızlığı. Nisan ayında yargıç, Ripple’ın XRP, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dokümanların keşfedilmesini zarurî kılma hareketini kısmen kabul etti. Lakin bu ayın başlarında Ripple’ın SEC işçisinin ferdî e-postalarına erişemeyeceğini açıkladı.

Ayrıyeten, CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen, SEC’in ferdî bankacılık kayıtlarına yönelik taleplerini muvaffakiyetle engelledi. SEC artık Ripple’ı, XRP’nin yasal statüsüne ait “aradığı yahut aldığı” tüzel tavsiyeyi üretmeye zorlamaya çalışıyor, bu da davalıların “adil bildirim” savunmasını vurmasına yardımcı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.