Ripple SEC Davası, XRP Sahiplerini Yıpratıyor

Kriptocat Haber Editörü
Ripple SEC Davası, XRP Sahiplerini Yıpratıyor

“Ripple – SEC” davası, bir dereceye kadar, esasen değişken olan XRP piyasasında oynaklığı körüklüyor. Aslında, davanın sonucunun getirebileceği olumlu ve olumsuz tesirler hakkında çeşitli iddialar oluştu. Bununla birlikte, sonuçtan en çok etkilenen muhtemelen XRP sahipleri olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ripple, ister 2017-18 boğa piyasasını takip eden kış aylarında, ister Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicileriyle olan son çabayı takip eden kış aylarında olsun, XRP topluluğunun takviyesini her vakit aldı.

Bununla birlikte, davadaki son gelişmeler, ilgili topluluktaki pek çok kişinin ayrılmasına neden oldu . Bu tıp tasalar SEC’in son dava müracaatından sonra yükseldi ve kimileri Ripple’ın XRP için “bir kullanım durumu geliştiremediğini” tez etti. Dahası, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un 2018’de On-demand Liquidity [ODL] lansmanı sırasında bunu itiraf ettiği argüman edildi.

Birebir şey XRP sahiplerinin müdahale etme hareketinin baş avukatı John Deaton tarafından geçtiğimiz günlerde belirtildi. Deaton şu formda bir tweet attı:

“SEC’e nazaran, Ripple #XRP için bir kullanım senaryosu geliştirilemedi dediler. 2018’de ODL’yi başlattığında bunu kabul etti. Bu, #XRPHolders’ın ekosistemi geliştirdiği ve Ripple‘ın bizim gayretlerimizden yararlandığı manasına geliyor. Bu, #XRP’yi XRPHolders’ın güvenliği yapar!”

Üstte belirtilen tabirin zamanlaması bilhassa kıymetlidir, zira kimileri yeniden SEC ile Ripple ortasında muhtemel bir uzlaşmayı speküle ediyor. Bu nedenle, birtakım XRP sahiplerinin paniğe kapıldıkları ve artık tartışma masasında bir koltuk talep ettikleri anlaşılabilir bir durumdur.

Kelam konusu his, daha sonraki bir tweet’te Deaton tarafından tekrarlandı ve avukat, “XRPHolders’ın rastgele bir tartışmaya müdahil olmasını sağlamak için gayret ettiğini” tez etti.

Burada, bu cins spekülasyonlara karşın, birçok şahsa nazaran şu anda bir tahlil mümkünlüğünün uzak kaldığını belirtmekte yarar var.

XRP Satışları İnanç Sarsıyor

Dava XRP sahiplerinin telaşlarını ortaya çıkarırken, topluluktaki pek çok kişinin dikkati de Ripple’ın Brad Garlinghouse, David Schwartz ve Chris Larsen üzere devlerinin yaptığı satışlara yöneldi. CTO Schwartz, dijital varlıkların satışını “kötü yahut ahlaki başarısızlık” olarak kabul etmeyi “saçmalık” olarak adlandırsa da, öbürleri bunun düşük bir inanç işareti olduğuna inanıyor.

Eski Ripple CTO’su Jed McCaleb, yakın vakte kadar XRP satışları gerçekleştirdiğinde de birkaç kere emsal tasalar ortaya çıktı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.