Ripple CEO’su: XRP’nin Menkul Kıymet Olduğunu İddia Eden Tek Ülke ABD!

Kriptocat Haber Editörü
Ripple CEO’su: XRP’nin Menkul Kıymet Olduğunu İddia Eden Tek Ülke ABD!

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD’nin XRP’yi para birimi değil de bir menkul kıymet olarak gören tek ülke olduğunu söyledi.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD makamlarının kripto para birimi endüstrisine ilişkin açık ve kesin düzenlemeler uygulayamamasının “sinir bozucu” bir durum olduğunu ifade etti. Yönetici ayrıca ülkenin düzenleyicisini XRP token’ının bir menkul kıymet olduğu konusunda ısrar eden tek düzenleyici olduğunu söyledi.

ABD, kripto para alanındaki netlik açısından diğer ülkelerin gerisinde kalıyor

Kripto para endüstrisinin geçtiğimiz yıllardaki büyümesiyle diğer ülkelerin düzenleyicileri, ne tür bir yasal çerçevenin oluşturulacağı konusunda daha aktif bir şekilde tartışmaya başladı. Bununla birlikte Ripple’dan Brad Garlinghouse’a göre bazı ülkeler daha açık fikirli bir yaklaşımla ön sıralarda yer alırken ABD gibi ülkeler geride kaldı.

Yakın tarihli bir CNBC röportajında Garlinghouse, ABD’nin girişimlerini “sinir bozucu” olarak nitelendirdi. Dünyanın en büyük ekonomisi birkaç potansiyel kural önerdi, ancak kripto para birimi endüstrisi; bunları kısıtlayıcı oldukları için eleştirdi.

En son girişim ise dün Temsilciler Meclisi’nin SEC ve CFTC ile ortak bir görev gücü oluşturmak için bir tasarıyı onaylaması ile geldi.

Yine de Garlinghouse, bu yaklaşımın özellikle daha gelişmiş ülkelere kıyasla biraz geç olabileceğine inanıyor:

Gerçekten de kripto para birimleri etrafında net düzenleyici çerçeveler tanımlamak adına hükümetin öncülüğünde gerçekleşen bir çabanın yer aldığı Singapur gibi bazı bölgelere, hatta Kore’nin bazı bölümlerine hak vermek lazım.

Ripple CEO’su: XRP’yi yalnızca ABD bir menkul kıymet olarak görüyor!

Garlinghouse, ABD’yi kripto düzenlemeleri açısından belirleyici eylemlerde bulunmadığı için eleştirirken XRP token’ının bir menkul kıymet olduğu iddialarına karşı da düşüncelerini belirtme fırsatını yakaladı:

İronik bir şekilde, burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde aynı netliği sağlamadılar. XRP’nin para biriminden başka bir şey olduğunu söyleyen tek ülke. SEC dedi ki… XRP bir menkul kıymettir. Ve şimdi bir mahkeme ile karşı karşıyayız. Şimdiye kadar bu sürecin nasıl gittiği konusunda içim rahat ama kesinlikle sinir bozucu.

Daha önce Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ödeme işlemcisi Ripple’ın XRP token’ının satışıyla kayıtsız bir menkul kıymet teklifi gerçekleştirdiğini iddia etti. Her iki taraf da yasal mücadelelerine devam ederken diğer ülkeler bu tartışmaya girmeyip Ripple’ın yerel token’ının gerçekten bir para birimi olduğunu iddia ettiler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.