Rapor: Elon Musk AAVE’yi de mi Etkiledi?

Kriptocat Haber Editörü
Rapor: Elon Musk AAVE’yi de mi Etkiledi?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kripto para piyasası ile son zamanlarda oldukça ilgili. Musk, tek tweet’i ile Bitcoin’den önemli bir miktarda değerin düşmesinden ve Dogecoin’in rekor kırmasından sorumlu bir kişi. Bugün ise kripto paralara yönelik haber kaynaklarından biri olan Cointelegraph’ın VORTECS algoritması ile birlikte Musk’ın şimdi de piyasa değerine göre 28. kripto para olan AAVE ile uğraşıp uğraşmadığına dair çeşitli veriler paylaşıldı. İşte Elon Musk ve AAVE arasındaki ilişki ve ilgili veriler…

Elon Musk’ın SNL’e katılımı ve AAVE

Vortecs, piyasa duyarlılığı, tweet, işlem hacmi ve fiyat hareketini ölçen bir algoritma. Bu faktörlerdeki benzerlikler ve tarihi örneklerle beraber, fiyatın yükselişine dair bir puan oluşturuyor. Algoritmaya göre, aşağıda AAVE’nin tweet hacim grafiği bulunuyor:

Rapor: Elon Musk AAVE’yi de mi Etkiledi?Kaynak: Cointelegraph

Burada, analiz ekibine göre, puanın tweet hacmindeki büyük artıştan kısa bir süre sonra fiyatın da yükselmeye başladığı gözlemleniyor (açık mavi çizgi fiyatı, koyu mavi ise tweet hacmini temsil ediyor). Bu noktada AAVE tokeninin pump’lamaya çalışan bir AAVE ordusunun olduğu düşünülse de, o noktada her şey yine Elon Musk’a geri dönüyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Musk, geçtiğimiz hafta Saturday Night Live isimli televizyon programına katılmıştı. Saturday Night Live’da, baş harflerinin “AAVE” kelimesini oluşturduğu bir dil/lehçenin kullanıldığı bir skeç yer alıyordu. “African-American Vernacular English” adı verilen bu dil/lehçe için Vikipedia’da şu ifadeler yer alıyor: “Afrikalı Amerikan İngilizcesi, ABD’de Afrikalı-Amerikalı toplumun büyük kısmının konuştuğu dilin adı. Kısaca AAVE olarak adlandırılır.” Bu tesadüf, 28. en büyük kripto para biriminde tweet hacimlerinin birden artmasına sebep olmuş görünüyor.

Bu sırada skecin yazarı, “kültür yağmacılığı (cultural appropriation)” ile suçlandı ve siyahi terimleri kullanmasıyla insanları öfkelendirdi.

Altcoin’in fiyatı rekor kırdı

Rapor: Elon Musk AAVE’yi de mi Etkiledi?Tweet hacmindeki ani yükseliş. Kaynak: Cointelegraph

AAVE teriminin SNL’deki haliyle kullanılması, kripto para biriminin Twitter hacmindeki yükselişi gerçekten tetiklemiş gibi görünüyor. Altcoin, yazım sırasında 538 dolardan işlem görüyor. 13 Mayıs’ta 625 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.