Profesyonel Türk Analist, Altın Tahminini ve Haftaya Olacakları Açıkladı!

Kriptocat Haber Editörü
Profesyonel Türk Analist, Altın Tahminini ve Haftaya Olacakları Açıkladı!
  • ABD T-tahvil getirileri çekiş kazandıkça altın fiyatı güneye dönüyor.
  • İyimser ABD verileri, USD’nin haftanın ikinci yarısında güç kazanmasına yardımcı oluyor.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, altın fiyatı için ilk destek, 1.740 doların önünde 1.760 dolara denk geliyor.
  • Eren Şengezer’e göre %1,75, 10 yıllık ABD tahvil getirisi için önemli bir direnç olarak hizalanıyor ve bu seviyenin ötesinde bir hareket, altın fiyatlarında keskin bir düşüşü tetikleyebilir. 
  • Eren Şengezer’e göre, altın fiyatı getirilerin güneye dönmesi durumunda bir kez daha 1.800 doları hedefleyebilir.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

XAU/USD çifti, bir önceki hafta 1.800 doların üzerine çıkamadı ve Pazartesi günü yatırımcılar haftanın önemli makroekonomik olayları öncesinde kenarda kaldığı için sakin bir şekilde açıldı. 1.780 dolar civarında nispeten dar bir aralıkta dalgalanmanın ardından parite Perşembe günü çekişini kaybetti ve 1.756 dolar ile iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. ABD hafta sonu öncesinde gücünü korurken, XAU/USD inandırıcı bir toparlanma sergilemek için mücadele etti ve altın haftayı 1.770 doların altında negatif bölgede kapattı.

Profesyonel Türk Analist, Altın Tahminini ve Haftaya Olacakları Açıkladı!

ABD Nüfus Sayım Bürosu Pazartesi günü, Dayanıklı Mal Siparişlerinin Şubat ayındaki %0.9 daralmasının ardından Mart ayında %0.5 arttığını bildirdi. Bu okuma, analistlerin %2.5’lik artış tahmininden daha kötü gelse de dikkate değer bir piyasa tepkisini tetikleyemedi. ABD Konferans Kurulu tarafından yayınlanan aylık veriler Salı günü, Tüketici Güven Endeksi’nin Mart ayındaki 113’ten Nisan’da 121.7’ye yükseldiğini ortaya koydu. Yayının temelini oluşturan detaylar, Bir Yıllık Tüketici Enflasyon Oranı Beklentilerinin değişmeyerek %6,7’de kaldığını gösterdi.

Dolar talep bulmakta zorlandı, ancak ABD Hazine tahvil getirilerinde görülen ılımlı artış XAU/USD’nin çekiş kazanmasına izin vermedi.  İki günlük toplantının ardından FOMC Çarşamba günü, politika ayarını değiştirmediğini ve federal fonlar için hedef aralığını %0 -%0,25’te sabit tuttuğunu duyurdu. FED, “Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde önemli ilerleme kaydedilene kadar, FED tahvil alımlarını ayda en az 80 milyar dolar hazine ve 40 milyar dolar MBS artırmaya devam edecek” dedi. Olumlu bir kayda göre, FOMC ekonomik görünümle ilgili olarak daha iyimser bir tutum benimsedi ve pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerin zayıf kaldığını ancak iyileşme gösterdiğini kabul etti.

Profesyonel Türk Analist, Altın Tahminini ve Haftaya Olacakları Açıkladı!

Geride bıraktığımız haftada hangi kritik veriler açıklandı?

İyimser görünüme rağmen, FOMC Başkanı Jerome Powell, düşüşün olası zamanlaması hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve enflasyon endişelerini azaltmaya devam etti. Jerome Powell, “İş gücü piyasasında hala önemli bir durgunluk varken, enflasyonda kalıcı bir artış görmemiz pek olası görünmüyor” dedi.  Perşembe günü, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun (BEA) ilk tahmini, Reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) 2021’in ilk çeyreğinde %6,1’lik piyasa beklentisine kıyasla yıllık 6,4 oranında arttığını gösterdi. 

Ek olarak, haftalık İlk İşsizlik Başvuruları 566.000’den 553.000’e düştü. Bu güçlü rakamlarla desteklenen gösterge 10 yıllık ABD T-Tahvil getirileri gün içinde yükseldi ve %4’ün üzerinde artarak altın üzerinde ağırlaştı.  Son olarak BEA Cuma günü yaptığı açıklamada, Temel Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksinin Mart ayında beklendiği gibi yıllık bazda %1.8’e tırmandığını söyledi. Ayrıca, Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Endeksi Mart ayındaki 84.9’dan Nisan ayında 88.3’e (nihai) yükseldi.

Profesyonel Türk Analist, Altın Tahminini ve Haftaya Olacakları Açıkladı!

Gelecek hafta altın için kritik olan gelişmeler nelerdir? “Altın bu seviyeleri hedefleyebilir”

Popüler Türk analist Eren Şengezer’e göre, Pazartesi günü ABD’den ISM İmalat PMI raporu ile piyasa yeni bir ivme arayacak. Ancak analiste göre, bu verilerin bu noktada ticari faaliyette devam eden genişlemeyi göstermesi şaşırtıcı olmamalıdır. Bununla birlikte Eren Şengezer’e göre, piyasa katılımcılarının fiyat baskılarıyla ilgili yeni ipuçları aramaları muhtemel. IHS Markit’in en son PMI anketleri, üreticilerin düşük ücretli işçi bulmakta zorlandığını ve arz kısıtlamaları nedeniyle fiyat artışlarını müşterilere aktarmaya başladığını vurguladı.  Eren Şengezer’e göre Çarşamba günü, ISM Hizmetleri PMI, ADP İstihdam Değişimi ve haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri ABD ekonomi raporunda yer alacak.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Cuma günü Nisan Tarım Dışı Bordro (NFP) rakamlarını açıklayacak. Yatırımcılar NFP’nin 925.000 artmasını bekliyor. Ortalama Saatlik Kazançlarla ölçülen ücret enflasyonu, ABD iş raporunda önemli bir ayrıntı olacak. ABD T-tahvil getirilerinin değişen enflasyon beklentilerine tepkisi Eren Şengezer’e göre, muhtemelen XAU/USD’nin hareketini etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Eren Şengezer’e göre %1,75, 10 yıllık ABD tahvil getirisi için önemli bir direnç olarak hizalanıyor ve bu seviyenin ötesinde bir hareket, altın fiyatlarında keskin bir düşüşü tetikleyebilir. Öte yandan Eren Şengezer’e göre, altın fiyatı getirilerin güneye dönmesi durumunda bir kez daha 1.800 doları hedefleyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.