Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

Kriptocat Haber Editörü
Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

Altın fiyatları bu hafta çok oynaklık gördü. Fiyatlar önce 40 doların üzerinde düştü ve ardından ONS başına 1.900 dolara yükseldi. Analistlere göre, boğa trendi devam edecek gibi görünüyor.

Bart Melek: Zayıf ekonomik veriler altın fiyatları için daha iyi…

Sarı metal, Federal Rezerv’in konvansiyonel konuşmasına, ABD dolarına ve ABD Hazine getirilerine karşı son derece hassas. Bu metriklerdeki herhangi bir artış, altın’ın düşmesine yol açarken, tersine durum başka bir altın rallisini tetikler. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, Kitco News’e verdiği demeçte, “Piyasalar konvansiyonel konuşmaya duyarlı. Perşembe günü, getirilerde ve dolarda daha yüksek bir hamle yaptık ve insanlar panikledi. Altın fiyatları, teknik faktörlerin yardımıyla düştü.” dedi.

Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

Ancak Cuma günü, altın’ın Mayıs ayındaki hayal kırıklığı oluşturan ABD istihdam raporundan destek almasıyla birlikte satışlar hızla tersine döndü. Tarım dışı maaş bordroları Mayıs ayında sadece 559.000 artarak 671.000 tahminin altında kaldı. Bart Melek konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Zayıf ekonomik veriler altın fiyatları için daha iyi. Birçok kişi istihdam raporunun Perşembe günü ADP verilerinin yaptığı gibi beklentileri aşacağını düşündü. İstihdam kötü olmaya devam ederse, FED enflasyonu bir sorun olarak görmez. Getirilerin de tepki vermesi olası değil, bu da altın için iyidir.

Bob Haberkorn: Önümüzdeki hafta başında 1.920 dolara kadar altın ticareti görüyorum

Ayrıca istihdam raporu, işgücüne katılım oranının düşük kalmaya devam ettiğini ortaya koydu ki bu da kırmızı bayraktır. Bart Melek, “Bu, FED’in katılım oranını yükseltmek için gerektiği kadar uyum sağlamaya devam edeceği anlamına geliyor” dedi. RJO Futures kıdemli emtia komisyoncusu Bob Haberkorn, genel olarak Mayıs’taki altın’ın yükseliş eğiliminin hala bozulmadığını söyledi. Bob Haberkorn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Son istihdam verilerine göre yükseliş trendi devam edecek. Altın Ağustos’un en yüksek seviyelerine dönmeye çalışacak. Önümüzdeki hafta başında 1.920 dolara kadar altın ticareti görüyorum. Altın’ın yükselişini bozacak tek şey, para politikasının sıkılaştırılacağına dair yeni ipuçları.

Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

Bob Haberkorn: Altın fiyatları için 1.920 dolar, gelecek hafta ulaşabileceğimiz üst sınır

Bob Haberkorn, sarı metalin ONS başına 1.915 dolar civarında olan yılın başabaş noktasını başarılı bir şekilde kırabildiğinde, altın alanına yeni paranın girmesinin muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi. Bob Haberkorn “Yatırımcılar başabaş noktalarına dikkat ediyor. Kapanıştan önce 1.900 doların üzerinde bir kapanış elde edersek, 1.920 dolara saldıracağız.” dedi. Bart Melek, altın’ın 1.855 dolar ile 1.935 dolar arasında işlem göreceğini belirtiyor. Bart Melek konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın fiyatları için 1.920 dolar, gelecek hafta ulaşabileceğimiz üst sınır. Piyasalar 16 Haziran’da FED’in para politikası toplantısına hazırlanırken, yatırımcılar ABD Hazine getirilerini ve yeni enflasyon haberlerini yakından takip etmeli. Çoğu FED’in bize ne söylediğine bağlı olacak. Merkez bankası, daralmadan önce tam istihdamı görmek zorunda kalacak. Bu yüzden nasıl daraltılacağına dair birçok uyarıda bulunması muhtemel. Tahvillerle başlayıp ne olacağını görebilirler. Gerçek getiriler uyumlu kalmaya devam edecek mi ve soru negatif bölgede mi?

Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

Everett Millman: Kısa vadede 1.890 dolar ve uzun vadede 2.100 dolar!

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, doların FED politikasıyla paralel olarak yönünün altın piyasası için çok önemli olduğunu söyledi. Kısa vadede, Everett Millman altın konusunda tarafsız ve sarı metalin önümüzdeki hafta 1.870 dolar ile 1.890 dolar arasında işlem görmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor. Ancak Everett Millman, uzun vadede 2.100 dolarlık altın hedefine bağlı kalıyor. Everett Millman konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED’in bir dahaki sefere enflasyon ve faiz oranları konusundaki düşüncesini güncellemesine dikkat edin. Her ne kadar incelen retoriğimiz olsa ve enflasyon işaretleri görsek de FED’in politikayı çok uzun süre gevşek tutma riskini taşıdığını düşünüyorum. Sanmıyorum. Yakında herhangi bir zamanda politikayı sıkılaştıracaklarını ve faiz oranlarını artıracaklarını düşünmüyorum. Buna geri dönebileceğimizi düşünüyorum. Özellikle altın’ın Ağustos ayındaki rekor seviyelerinden geri çekilmesinden sonra, daha yükseğe koşmak için yeri var.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Dünyaca Ünlü Analist: İzleyin, Altın Fiyatı İçin Bu 2 Seviye Kritik!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.