Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!
  • Altın fiyatları, Çarşamba günkü hızlı düşüşüne rağmen haftalık mütevazı kazançlar kaydetti.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, ABD enflasyon beklentileri ve T-tahvil getirileri, XAU/USD hareketlerini yönlendirmeye devam ediyor.
  • Analiste göre, altın fiyatları için temel direnç ve destek seviyeleri bozulmadan kaldı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

XAU/USD çifti, hafta başında 1.850 doların altında bir konsolidasyon aşamasında kaldı. Ancak Çarşamba günü güçlü düşüş baskısı yaşandı ve altın fiyatları %1’den fazla değer kaybetti. Bununla birlikte, altın bir toparlanma göstermeyi başardı ve 1.840 dolara yükseldi. Sonuç olarak altın, ikinci haftayı pozitif bölgede kapattı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan veriler Çarşamba günü, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen yıllık enflasyonun Mart ayındaki %2.6’dan Nisan ayında %4.2’ye yükseldiğini ortaya koydu. 

Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Bu okuma, %3.6 olan piyasa beklentisini geniş bir marjla aşarak ABD Hazine tahvil getirilerinde bir toparlanmayı tetikledi. Gösterge 10 yıllık ABD tahvil getirisi yaklaşık %5 arttı ve bir ay içinde ilk kez %1.7’nin üzerine çıktı. Sonuç olarak, dolar rakiplerini geride bıraktı ve XAU/USD’yi sert bir şekilde düşmeye zorladı. Perşembe günü, ABD Çalışma Bakanlığı haftalık İlk İşsizlik Başvurularının 507.000’den 473.000’e düştüğünü bildirdi. Risk duyarlılığını artıran bu iyimser okuma ile Wall Street’in ana endeksleri kararlı bir şekilde toparlandı ve USD’nin gücünü korumasını zorlaştırdı. Yenilenen USD zayıflığı XAU/USD’nin çekiş kazanmasına izin verdi.

ABD Sayım Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, Nisan ayında Perakende Satışların, analistlerin %1’lik bir artış tahminine kıyasla 619,9 milyar dolarda değişmeden kaldığını açıkladı. Ayrıca Sanayi Üretimi Nisan ayında %0,7 artarken, Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Endeksi Mayıs ayında 88,3’ten 82,8’e geriledi. İlham vermeyen verilere rağmen, risk akışları finansal piyasalara hakim olmaya devam etti ve S&P 500 Endeksi ikinci günde %1’den fazla yükseldi. Ayrıca, 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi  1 düştü ve altın’ın hafta sonu öncesinde yükselmesine yardımcı oldu.

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi gelişmeler önemli?

Önümüzdeki hafta, önemli makroekonomik veriler açısından nispeten sakin geçecek. Endüstriyel Üretim ve Perakende Satış verileri Pazartesi günü Çin ekonomi raporunda yer alacak.  Salı günü piyasa katılımcıları, Euro bölgesinden ve İngiltere işgücü piyasası raporundan alınan ilk çeyrek GSYİH verilerini yakından takip edecekler. Çarşamba günü, euro bölgesi ve İngiltere için TÜFE rakamları, FOMC’nin Nisan Toplantı Tutanaklarını yayınlamasından önce açıklanacak.

Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Son olarak, IHS Markit euro bölgesi, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD için ön Hizmetler ve İmalat PMI raporlarını yayınlayacak. Popüler analist Eren Şengezer’e göre, bu olayların hiçbirinin önemli bir piyasa tepkisini tetikleme ihtimali yok ve yatırımcılar enflasyon beklentilerini çevreleyen gelişmelere odaklanmaya devam edeceklerdir. Analiste göre, altın fiyatları ile 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi arasındaki ters ilişkinin bozulmadan kalması bekleniyor.

Altın’ın teknik görünümü nasıl? Haftaya hangi seviyeler beklenebilir?

Günlük grafikte Eren Şengezer’e göre, güçlü direnç 1.850 dolarda oluşmuş gibi görünüyor. Bu seviyenin üzerindeki günlük kapanış Eren Şengezer’e göre, alıcıları çekebilir ve 1.860 dolar (statik seviye) ve 1.875 dolar (statik seviye, 21 Ocak en yüksek, 29 Ocak en yüksek) seviyesine doğru ek kazançlar için kapıyı açabilir.  Öte yandan Eren Şengezer’e göre, 1.820 dolar (Fibonacci %50 geri çekilme), 1.800 doların (psikolojik seviye, 100 günlük SMA, 20 günlük SMA) önündeki ilk destek olarak görülebilir.

Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

İkincisinin altına inandırıcı bir düşüşle Eren Şengezer’e göre, 1.780 dolara (Fibonacci %38.2 geri çekilme) doğru ek kayıplar görülebilir. Bu arada Eren Şengezer’e göre, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 60 ile 70 arasında kalıyor ve bu da paritenin teknik olarak aşırı alım yapmadan önce yukarı yönde daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor.

Altın fiyatları için duyarlılık anketi

FXStreet Forecast Poll’e göre, altın yakın vadede hafif yükselişini sürdürüyor ve bir haftalık ortalama 1.839 dolar hedefi var. 

Profesyonel Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Eren Şengezer’e göre, anket kapsamında bir aylık görünüm karışık bir tablo çiziyor ve Haziran ortasına kadar 1.830 dolar civarında altın ticareti görüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.