Piyasadaki Çöküş EOS ve Tezos İçin Ne Anlama Geliyor?

Kriptocat Haber Editörü
Piyasadaki Çöküş EOS ve Tezos İçin Ne Anlama Geliyor?

EOS ve Tezos için piyasalarda yaşanan düzeltmeleri anlamı ne? Vitalik Buterin’in beklenmedik hareketi ve Tesla’nın BTC ödemelerini kaldırması üzerine küresel kripto piyasaları Perşembe gününün erken saatlerinde neredeyse %10 düştü. Bitcoin’in teselli aşaması kendini genişletirken, EOS ve XTZ gibi altcoinler son birkaç gün içinde oldukça iyi bir performans gösterdi. Analist Michaël van de Poppe, küresel kripto piyasasının durumu hakkında kısa süre önce yaptığı açıklamada, ayı piyasasında olmadığımızı açıklamıştı.

EOS için anlamı ne?

Yüzde 19’luk bir değer düşüşüne tanık olmasına rağmen, EOS CoinMarketCap’in ilk 20’sinde kendine bir yer bulmayı başardı. EOS, Nisan ortasında keskin bir düşüşe geçtikten sonra, Mayıs ayında durumu kendi lehine çevirmeyi başardı. Sadece 12 gün içinde hızlı bir şekilde 6 Dolar aralığından 14 Dolar aralığına tırmandı. EOS’un son piyasa yükselişi, Block.one’nin kripto para borsası lansmanından da etkilendi. Ne yazık ki, söz konusu yükseliş trendi, Bitcoin tarafından hızlandırılan en son piyasa düşüşü nedeniyle son zamanlarda durduruldu. Poppe, daha önce traderları kısa bir düzeltme konusunda uyarmıştı.

EOS için, şu anda devam etmeden önce 100 Günlük ve 200 Günlük MA’nın destek için döneceği varsayımlarının yapılabileceği durum budur. Sanırım bu sürekliliğe sahip olacağız.

Tahminine göre, EOS üssel yukarı doğru yörüngesine Temmuz ayında devam edecek ve bu durum, ara sıra kısa düzeltmelerle Ağustos’a kadar uzayacak. Rekt Capital analisti, koinin yükseliş eğilimini de vurguladı ve EOS’un son zamanlarda kendi fiyat tarihini nasıl gölgelediğini belirtti. Başka bir analist EOS’u “canavar koin” olarak adlandırdı ve traderlara long pozisyonunda kalmalarını önerdi. Mevcut düşüşe rağmen, topluluk kripto para biriminin geri döneceğine ikna olmaya devam ediyor.

Tezos [XTZ]

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere son 24 saat Tezos’u da etkiledi. Keskin bir yüzde 8 düşüşe tanık oldu. Ancak 5,8 Dolar işaretine ulaştıktan sonra geri dönmeyi başardı. Yazının yazıldığı sırada, kripto para 6,3 Dolar seviyesinin oldukça üzerinde işlem görüyordu. Birkaç gün önce Tezos, 100 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerine çıktı. Şimdi Poppe aynı şeyin daha da devam etmesini umuyor ve “Bunlar ters döndüğü ve kritik alan (yeşil) olduğu sürece, buradan devam etmesini bekliyorum” diyor. Tezos kısa süre önce altıncı güncellemesi olan Floransa’yı gerçekleştirdi. Güncelleme, Tezos’taki maksimum akıllı sözleşme boyutunu iki katına çıkarıyor ve ayrıca hesaplamaları optimize ederek gaz maliyetlerini düşürüyor. Aynı şeyi vurgulayan Stacktical CEO’su Wilhem Pujar, “Tezos protokol güncellemelerinin hızı, blockchain odaklı yönetişim için güçlü bir gerekçe oluşturuyor” açıklamasında bulundu.  Bu yükseltme iyi sonuç verdi ve Tezos’un 11 Mayıs’taki fiyatı üzerinde kısa bir süre için olumlu bir etki yaptı. Bununla birlikte, token kendini düzeltme aşamasına geri döndürecek kadar hızlıydı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.