Piyasa Devleri: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Kriptocat Haber Editörü
Piyasa Devleri: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Dünya Bankası 2021 ve 2022 için daha düşük fiyatlar öngördüğü için, altın piyasasının 2021’de olan iç karartıcı başlangıcı, altın fiyatları için uzun vadeli bir düşüş trendinin sadece başlangıcı olabilir.

Analistler: Altın fiyatları 2021’de 1.700 dolar ve 2022’de 1.600 dolara düşebilir!

Uluslararası finans kurumu Nisan ayı emtia raporunda, altın fiyatlarının bu yıl ortalama ONS başına 1.700 dolar civarında olmasını beklediğini söyledi. Analistler, 2022’de ortalama altın fiyatları için düşüş bekliyor ve 1.600 dolara işaret ediyor. Dünya Bankası’nın altın görünümü, fiyatların ONS’u 1.800 doları geçmeye yetecek kadar yükseliş ivmesi bulmaya çalışırken ortaya çıkıyor. 

Piyasa Devleri: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Haziran ayı altın vadeli işlemleri en son günde %1 artışla ONS başına 1.787,50 dolardan işlem gördü. Altın’ın bu yıl şimdiye kadarki yetersiz performansı, daha geniş emtia piyasası ile karşılaştırıldığında daha da şaşırtıcı. Analistler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Neredeyse tüm emtia fiyatları artık salgın öncesi seviyelerini aşıyor ve bazı malların fiyatları, özellikle metaller, önceki seviyelerinin oldukça üzerinde… Bakır fiyatları, Mart 2021’de 2019’un sonuna göre yaklaşık yüzde 50 daha yüksekti. Analistler en son emtia raporunda, gelişmiş ekonomilerdeki önemli parasal ve mali teşvikler ve dengesiz olsa da sabit aşılama oranlarının da desteğiyle, gelişen küresel ekonomik görünümden kaynaklanan bir etkiye sahip.

Analistler, bu yıl altın fiyatlarının %4 düşmesini bekliyorlar

Tüm metal kompleksine bakıldığında Dünya Bankası, küresel ekonominin normale dönmeye başlamasıyla birlikte 2022’de bir düzeltme ile bu yıl fiyatların %30 arttığını öngördüğünü söyledi. Buna karşılık analistler, gelişen ekonomi ve yükselen tahvil getirileri nedeniyle yatırım talebinin zayıflaması nedeniyle bu yıl altın fiyatlarının %4 düşmesini bekliyorlar. Analistler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Daha yüksek reel getiri, altın’ı yatırımcılar için daha az çekici hale getiriyor. Altın destekli borsa yatırım fonları da son aylarda keskin bir şekilde düştü ve merkez bankaları altın alımlarını azalttı. Fiziksel talep 2020’deki önemli düşüşten sonra toparlanıyor ancak pandemik seviyeler öncesinin oldukça altında kalıyor.

Piyasa Devleri: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Dünya Bankası değerli metaller piyasasında iki gümüş astara dikkat çekti

Bununla birlikte, Dünya Bankası değerli metaller piyasasında iki gümüş astara dikkat çekti. Analistler, gümüş fiyatlarının bu yıl %22 artmasını beklediklerini söylediler. Gümüş için endüstriyel talebin iyileştirilmesi, fiyatların bu yıl ONS başına ortalama 25 dolar civarında olmasına yardımcı olacaktır. Banka, 2022’de düşen fiyatların yılda ortalama 22 dolar/ONS civarında düştüğünü görüyor. Gümüş, altın fiyatlarından daha iyi performans göstermeye devam ediyor.  Dünya Bankası ayrıca platin fiyatları için potansiyel görüyor. İlk çeyrekte fiyatların %24 arttığını kaydettiler. Fiyatların bu yıl %25 artmasını beklediklerini de eklediler.

Analistler, “Mücevher talebi geri dönerken, otomotiv sektöründen gelen talep otomobil üretiminde güçlü bir toparlanma ile desteklendi. Çin ve Avrupa’da daha sıkı emisyon standartlarının uygulanması, otokatalitik konvertörlerde platin kullanımını artırdı” dedi. Platin fiyatlarının 2021’de ONS başına 1.100 dolar civarında olması bekleniyor. Önümüzdeki yıl, fiyatların ONS başına ortalama 1.110 dolar olması bekleniyor. Temmuz ayı platin vadeli işlemleri en son günde %1’den fazla artışla ONS başına 1.222 dolardan işlem gördü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.