Patlayan Shiba Token’dan “Coin Yakmak İçin” İlginç Hamle

Kriptocat Haber Editörü
Patlayan Shiba Token’dan “Coin Yakmak İçin” İlginç Hamle

Ethereum yaratıcısı Vitalik buterin, geçen yıl Shiba Token arzının %50’sini istemeden biriktirdi. Token’ın fiyatı önemli ölçüde arttığı için, bu hafta, bu bağış dikkat çekti.

Shiba Token nedir?

Dogecoin’in hızlı yükselişi, diğer projelerin Akita Inu (AKITA), Doge Killer (LEASH) ve Weed Doge (WOGE) gibi taklitçiler yaratmasına yol açtı. Ancak en başarılı olanı Shıba Token (SHIB) oldu. Shiba Token’ın Dogecoin ile bir bağlantısı yok, ancak proje açıkça orijinaliyle benzerliğinden yararlanma amacıyla tasarlandı. Her iki proje de Shiba Inu “şaka” köpeğini fiili maskotları olarak kullanıyor.

Projenin web sitesinde “Dogecoin Katili lakaplı bu ERC-20 sadece token bir sentin altında kalabilir ve yine de Dogecoin’i kısa bir süre içinde geride bırakabilir (nispeten konuşursak),” ifadeleri yer alıyor. Uzmanlara göre sıralamalarda tırmanmak için piyasa trendlerinden yararlanmayı hedefliyor. Görünüşe göre bu hedefi başardı: fiyatı, geçen hafta hızlı bir şekilde yükseldi ve bu dönemde %1.500’den fazla kazanç sağladı.

Buterin’in adresi, “yakım” cüzdanı olarak kullanıldı

Coin’in görünürdeki yükselişine rağmen Shiba Token’ın fiyat artışlarının çoğu yapay olarak görülüyor. Proje, geçen yıl Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’in cüzdanına dolaşımdaki coin’lerin %50’sini gönderdi. Buterin’in cüzdanında şu anda 13 milyar dolarlık coin bulunuyor. Buterin’e atılan en son coin, 3.1 milyar SHIB oldu. Bu da 90.000 dolara denk geliyor. Shiba Token projesi, bu eylemi bir “coin yakımı” olarak görüyor. yakım, yeni token’ların değerini artırmak için kullanılan, yaygın bir strateji.

Buterin, projeye bağlı değil. Bununla birlikte, coin’lere sahip, token’ları satabilir ve bu da fiyatını düşürebilir. Buterin, cüzdanındaki coin’lerin farkında olup olmadığı ve token’ların satıp satmayacağı konusunda herhangi bir yorum yapmadı. Buterin’in coin’i bir yıldır tuttuğu göz önüne alındığında, çoğu insan satışın gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Yine de alışılmadık bu durum, coin’in fiyatını tahmin edilemez kılıyor.

SHIB meşru mu?

Shiba Token yazım anında piyasadaki en büyük 18. coin. Yine de kripto para biriminin alışılmadık ekonomi modeli sebebiyle dolaşımdaki piyasa değerini hesaplamak zor gibi görünüyor. CoinMarketCap, piyasa değerini 10 ila 25 milyar dolar arasında tutuyor. Bazı yatırımcıların coin’i ciddiye almak için sebepleri var. Örneğin, Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Binance borsası, coin’i listelemişti. Ayrıca Huobi Global, KuCoin ve Poloniex dahil olmak üzere diğer büyük borsalar da Shiba Token’ı listeliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.