PancakeBunny Saldırıya Uğradı, BUNNY %95 Düşüş Yaşadı

Kriptocat Haber Editörü
PancakeBunny Saldırıya Uğradı, BUNNY %95 Düşüş Yaşadı

Binance Smart Chain ağında DeFi protokolü olan PancakeBunny, 1 milyar dolarlık ziyana neden olduğu düşünülen bir flash loan saldırısına uğradı. Protokolün BUNNY token’ının fiyatı taarruzda %95 oranında düşüş yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Saldırganın 1 milyar dolarlık token’la kaçtığı söylentilerine karşın, hücumun gerçek geliriyle istismarın mekaniğinin karıştırıldığı görülüyor. Kaynaklar, gerçek kayıpların yalnızca 50 milyon dolar civarında olduğunu hesaplıyor. Öte yandan, BUNNY token’ının piyasa bedelinden yaklaşık 110 milyon dolar silindi ve yatırımcılar büyük bir ziyana uğradı.

Nasıl Oldu?

PancakeBunny grubuna nazaran, saldırgan tanınan PancakeSwap platformunu kullanarak büyük ölçüde BNB token’ını flash loan ile ödünç aldı. Daha sonra olağandan daha fazla ölçüde BUNNY token elde etmek için USDT/BNB ve BUNNY/BNB piyasalarının fiyatlarını manipüle ettiler, bunlar daha sonra dump yedi. Atağın tüm detayları BscScan’de yer alıyor.

Grup adım adım ayrıntıları şu halde anlattı:

  1. Hacker, büyük ölçüde BNB ödünç almak için PancakeSwap’i kullandı
  2. Hacker daha sonra BUNNY/BNB’nin yanı sıra USDT/BNB’nin fiyatını manipüle etmeye devam etti
  3. Hacker, bu flash loan ile büyük ölçüde BUNNY elde etti
  4. Hacker daha sonra pazardaki tüm BUNNY’i satarak BUNNY fiyatının düşmesine neden oldu
  5. Hacker sonra Pancakeswap aracılığıyla BNB’yi geri ödedi

Pancake Bunny grubu, süreksiz olarak protokole para yatırma süreçlerini devre dışı bıraktı ve etkilenen kullanıcılar için bir geri ödeme planı üzerinde çalıştıklarını belirtti. Resmi bir otopsi raporu da yakında yayınlanacak.

PancakeBunny, yazının yazıldığı sırada 33 dolardan süreç görüyordu. BUNNY, son 24 saatte %80’e varan kayıp yaşadı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.