Önemli Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! İşte Olanlar…

Kriptocat Haber Editörü
Önemli Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! İşte Olanlar…

Uygun fiyatlı GAS ücretleri için Ethereum’a rakip olarak kabul edilen Binance’in Binance Smart Chain’ı, 2021’de ilginç bir Blockchain platformu olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, Binance Smart Chain gelecekte hacker’lar için sıcak noktalardan biri gibi görünüyor. Nisan 2021’in sonundan bugüne kadar Binance Smart Chain (BSC)’da 11 altcoin hack saldırısı olduğu tahmin ediliyor. Hack saldırılarının son kurbanı ise PancakeHunny oldu. PancakeHunny hack saldırısını hemen kabul etti ve önemli açıklamalarda bulundu.

Hack saldırılarının son kurbanı ise PancakeHunny oldu!

Binance Smart Chain üzerinde çalışan PancakeHunny, akıllı sözleşme istismarından en son etkilenen altcoin projesi oldu ve aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Sevgili DeFi yatırımcıları, kullanıcılarımızı ortaya çıkabilecek diğer olası sorunlardan korumak için hemen harekete geçtik. Tüm platform bu durumdan etkilenmedi. Fonlar SAFU’dur. Bu istismar yalnızca Hunny/BNB fiyatlarını etkiledi. 3 Haziran 2021’de, Hunny Minter Akıllı Sözleşmesinden yararlanmak için akıllı bir sözleşme oluşturuldu. Sözleşme daha sonra 91 kez yürütüldü. Olayların sırası aşağıdaki gibidir:

PancakeHunny’in raporunda istismarla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

  • PancakeSwap’tan wBNB Swap CAKE
  • HUNNY Minter Akıllı Sözleşmesine CAKE gönderdi.
  • PancakeSwap’tan CAKE-BNB Likiditesi eklendi.
  • CAKE-BNB LP tokenleri CAKE-BNB Hive’a yatırıldı.
  • HUNNY Ödülleri Kullanıldı.
  • CAKE Bakiyesini HUNNY-BNB ile değiştirin, CAKE Bakiyesini (2)’ye göre artırın.
  • 2.281.142.448 HUNNY arzı kullanıldı ve artırıldı.
Önemli Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! İşte Olanlar…

BSC’nin altcoin projeleri için verimli bir platform olduğu yadsınamaz

Saldırıdan hemen sonra PancakeHunny, para basma işlemini durdurdu. Ardından, kullanıcıları ortaya çıkabilecek diğer olası sorunlardan korumak için hemen harekete geçtiler. Şimdiye kadar, hiçbir Hives etkilenmedi. Fonlar SAFU‘dur. Bu istismar yalnızca HUNNY/BNB fiyatını etkiledi. Proje, topluluğa şu konularda güvence vermek için açıklamada bulundu:

Sorunu tespit ettik ve Geliştiricilerimiz FIX ve bir ilerleme planı üzerinde çalışıyor. Tam plana sahip olduğumuzda kısa süre içinde güncelleme yapacağız.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, BSC’nin altcoin projeleri için verimli bir platform olduğu yadsınamaz. Halihazırda Ethereum veya diğer zincirler üzerine inşa edilmiş altcoin projeleri de BSC’ye geçmeyi planlıyor. Bunlar arasında Umbrella Network (UMB), Binance Smart Chain’e geçiş yapan en son projedir. Veya en umut verici DeFi projesi EOS bile Binance Smart Chain’e geçiyor.

Önemli Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! İşte Olanlar…

Binance Smart Chain tabanlı altcoin projelerinde neden sorun yaşanıyor?

BSC’nin cazibesi tartışılmaz. Ancak, BSC’de ne kadar çok altcoin projesi geliştirilirse de projelerin kalitesi garanti edilmez. Bunlar arasında: olağanüstü projeler, net yol haritaları, son teknoloji ürünler sunan projeler var. Ancak başka bir projeden kopyala-yapıştır yapan, topluluk parasını çalan ve sonra hızla kaçan projeler de var. Binance Smart Chain’deki TurtleDex projesi ve DeFi Meerkat projesi bir dizi skandala imza attı. Tabii ki bu BSC projelerinde yaşanan olaylar Binance’in hatası değil. 

Kullanıcıların ve paranın olduğu her yerde dolandırıcılık olacaktır. Ancak, BSC topluluğunun Blockchain üzerine inşa edilen projelerin kalitesini kontrol edecek önlemlere sahip olmaması durumunda BSC’nin imajının büyük ölçüde bozulacağı düşünülüyor. BSC, BurgerSwap saldırısından kısa bir süre sonra önde gelen Blockchain güvenliği ve analitik şirketi CipherTrace ile el ele vermiş olsa da, Binance Smart Chain üzerine inşa edilen projeler için güvenlik önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.