Önemli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!

Kriptocat Haber Editörü
Önemli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!

Türkiye’deki yatırımcılar artık bir ERC-20 tabanlı ve altın’a dayalı bir tokene erişebilecek. Külçe altın şirketi AgaBullion ve İngiltere merkezli Aurus Technologies, ülkemizde fiziksel altın temelli kripto para sunmak üzere anlaştı.

Artık Türkiye piyasasında altın tabanlı kripto para bulunacak

Altına dayalı ve ERC-20 standardıyla geçtiğimiz yıl oluşturulmuş olan tokenin adı AurusGOLD ve kısaltması AWG. Token, gram altın fiyatına sabitli ve AgaBullion ortaklığıyla birlikte Türkiye piyasasında yer alacak. Bu ortaklık kapsamında AgaBullion’ın Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, altının dünyanın en eski merkezi olmayan finans sistemi olduğuna dikkat çekti ve değerli metali kripto para birimlerine kıyaslayarak “fiziksel varlıkla desteklenen bir tokenin daha mantıklı olduğunu” söyledi.

Önemli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!

Aurus Technologies, bir Medium yazılarında AurusGOLD (AWG)’u “geleneksel altın piyasasından değerli altın sağlayıcıları ve traderları tarafından bağımsız olarak basılan yarı-merkezi olmayan, altın destekli bir kripto para birimi,” olarak tanıtıyor. Şirketin gönderisine göre AWG, dünya çapında tamamen sigortalı ve denetlenmiş tesislerde saklanan 1 gramlık, LBMA onaylı altınla destekleniyor. 30 Mart tarihli bir yazılarında Aurus, “değerli metal sektöründe yıkıcı yenilik sağlamak için merkezi olmayan finans (DeFi) konseptini” benimsediklerini açıklıyor.

Altın’a dayalı kripto para birimleri bir süredir hayatımızda yer edinmiş durumda. En popülerleri arasında altının ons fiyatına sabitli Tether Gold (XAUT) gibi kripto paralar bulunuyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere bu kripto paralar, geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşanan koronavirüs paniği ile ivme kazanan altının büyümesine paralel olarak popülerleşmişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.