Önde Gelen Fon Yöneticisi Cathie Wood, Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Nedenlerini Ele Aldı

Kriptocat Haber Editörü
Önde Gelen Fon Yöneticisi Cathie Wood, Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Nedenlerini Ele Aldı

Önde gelen fon yöneticisi Cathie Wood, CoinDesk’in düzenlediği Consensus 2021 etkinliğinde konuştu. Wood, son vakitlerde Bitcoin’in yaşadığı kıymetli düşüşün nedenlerini ele aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Wood yaptığı konuşmasında “Bitcoin madenciliğinin çevresel tesirine ait kaygılar nedeniyle birçok kurumsal satın alma durakladı” dedi. Ona nazaran, Bitcoin’in düşmesine ESG hareketi (çevresel, toplumsal ve yönetimsel sorunlar) ve Elon Musk neden oldu.

ARK Investment Management’ın kurucusu Cathie Wood, son birkaç hafta içinde bedelinin %50’sini kaydeden Bitcoin’in çevresel profili konusunda telaşlı kurumsal yatırımcıların baskısı altında olduğunu söyledi:

“ESG [çevresel, toplumsal ve yönetimsel sorular] hareketi ve Elon Musk tarafından daha da kötüleştirilen bu fikir, Bitcoin madenciliğinde kimi gerçek çevresel sorunların olduğu fikriyle hızlandırıldı.”

Tesla’nın bilançosuna Bitcoin ekleyeceği ve ödemeleri için Bitcoin’i kabul edeceği açıklamasının akabinde piyasaları canlandıran Musk, daha sonra ödemeleri durdurduğunu açıklayarak rotasını bilakis çevirdi ve bu da fiyatları önemli oranda aşağıya çekti.

Wood, “Elon muhtemelen kurumlardan birkaç telefon almıştır” dedi. “BlackRock’un [Tesla]’nın üç numaralı hissedarı ve Larry Fink’in CEO olduğunu fark ettim. ESG’ye ve bilhassa iklim değişikliğine odaklanmıştır. BlackRock’un birtakım şikayetleri kaydettiğinden eminim ve Avrupa’da bu bahiste son derece hassas olan kimi çok büyük şirket sahipleri olabilir.”

Wood, tüm bu yaşanan olumsuz gelişmelere karşın “küresel para sistemi” olarak tanımladığı Bitcoin’in geleceğinden emin görünüyor. Kısa müddet evvel Bloomberg’e verdiği röportajda Bitcoin için 500.000 dolar fiyat gayesini yineledi.

Fon yöneticisi ayrıyeten, merkez bankalarının bilançoları için kripto para ünitelerini satın almaya başlayacağını ve Musk’ın Bitcoin’in çevresel profilini güzelleştirerek uzun vadede Bitcoin için olumlu olduğunu kanıtlayacağını iddia etti:

“Musk çok daha fazla konuşmayı, çok daha analitik düşünmeyi teşvik etti. Ve sürecin bir kesimi olacağına inanıyorum” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.