Ölçeklenebilirlik Çözümlerinden Polygon (MATIC) Nedir?

Kriptocat Haber Editörü
Ölçeklenebilirlik Çözümlerinden Polygon (MATIC) Nedir?

Bu yazımızda sizlere Polygon (MATIC) nedir, Polygon’un özellikleri, Polygon satın alma ve daha birçok başlık altında sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Polygon (MATIC) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Eski ismiyle Matic olarak bilinen Polygon, birbiriyle kontaklı blockchain tahlilleri sunan firmadır.

Projenin emeli, Ethereum’daki (ETH) büyük sıkıntıları yan zincir tahlil aracıyla çözmeyi gayeler. Eski tahlili olan Matic’in tersine, Polygon platformu öbür ağlarla etkileşim kurmak gayesiyle da tasarlanmıştır.

Polygon’da yazılımcılar, kendi ağlarının gereksinimlerine nazaran platformu tasarlayabilirler. Bunlar modüler modüller ve daha spesifik işlevler olarak karşımıza çıkar.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, Ethereum katmanı, güvenlik katmanı, Polygon ağ katmanı ve çalıştırma katmanı olarak dört katmandan oluşur.

Ethereum katmanı, Ethereum tabanlı akıllı kontratların oluşturulması için kullanılır. Akıllı kontratlar süreçleri finalize etme, staking ve Ethereum ile Polygon ağları ortasındaki süreçleri yürütür. Güvenlik katmanı ise Ethereum katmanıyla bir arada çalışıp doğrulama hizmeti rolü sayesinde ek bir güvenlik katmanı oluşturur. Katmanların ikisi de yazılımcıların isteklerine bağlıdır.

Bunların dışındaki katmanların kullanımı gereklidir. Birincisi Polygon ağ katmanı olan üçüncü katman, Polygon üzerinde inşa edilen uygulamaları çalıştırır. Uygulamaların kendisine ilişkin toplulukları var ve hepsinin sorumlulukları kendi içlerindeki mutabakatı sağlayıp blok üretiminden ibarettir. İkinci katman ise Polygon’un Ethereum Sanal Makinesine (EVM) bağlandığı çalıştırma katmanıdır.

Polygon tabanlı uygulamalar hem Ethereum ana ağıyla hem de Polygon’un sisteminde etkileşimde bulunabilirler.Bu özellik, farklı uygulamalar için çalışma alanları oluşturur.

Ethereum’un Blockchain İnternet Ağı Olan Polygon

Polygon, farklı blockchain ağlarıyla etkileşime girebilecek bir halde tasarlandığı için kapalı silo sistemlerinden kendini sıyırmayı başardı.

Uzun vadeli gayeleri olan açık ve hudutların olmadığı uygulamalar dünyası oluşturmayı maksatlar. Ayrıyeten kendileri blockchain ağları ortasında bir merkez kurup farklı ağların birbiriyle kolay kolay etkileşimde bulunmalarını hedefliyor.

Polygon, bu maksadı gerçekleştirmek için farklı teknolojileri kullanır:

-POS Chain: Polyon’un ana ağı olarak bilinen Matic POS Chain, Polygon tabanlı uygulamaların güvenliğini artırmak için pay ispatı (PoS) katmanı ekler.

-Plazma Zincirleri: Polygon, ölçeklenebilirlik teknolojisi Plasma ile bir arada ana zincir ve küçük zincirler ortasında kripto paraların transferine köprüler aracılığıyla imkan verir.

-ZK-rolluplar: Zincir dışı ölçeklenebilirlik tahlili olarak sıfır bilgi ispatı kullanan algoritma, kayıtların son halini Ethereum ana ağında fiyat.

-Optimistik rolluplar: Sahtekarlığa karşı geliştirilen algoritmalar ile neredeyse anında gerçekleştirilen süreçlere imkan tanır.

Polygon Mimarisi Nasıl İşler?

Polygon ağı Plasma sayesinde düşük maliyetli ve yüksek süratli süreçlere imkan sağlar. Sistem canlılığı sağlamak için PoS denetim noktalarını Ethereum ana ağına yanlışsız iter. Bu sayede Polygon (MATIC) yan zincirleri blok başına milyonlarca sürece imkan sağlar. Tahminen de gelecekte milyonlarca sürecin birçok zincirde oluşmasına imkan tanır.

Polygon’un Özellikleri Nelerdir?

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik, merkezi olmayan Plasma operatörü ile ana zincirde süreç sonlandırması gerçekleştirilir.

Yüksek Süreç Hacmi

Yan zincir mimarisi sayesinde milyonlarca süreci kaldıracak formda ölçeklendirilebilir. Tek bir Polygon zincirinde saniyede 65 bin süreç gerçekleştirilebilir.

Kullanıcı Deneyimi

Kolay kullanıcı deneyimi sayesinde ana zincirden Polygon zincirine basitçe süreç yapabilirsiniz. Taşınabilir uygulamaları ve yazılım geliştirme kitleri ise WalletConnect takviyesine sahip olarak gelir

Güvenlik

Polygon zincirleri stakerlar ve delegeler ile pay ispatına (PoS) dayalı güvenlik sistemini sağlar.

Kripto Paraların Farklı Ağlar ile Etkileşimde Bulunması

Farklı blockchain ağlarındaki yan zincirler aracılığıyla ağlar ortası etkileşimi Polygon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Tek Duraklı DeFi Platformu

Birden fazla platformun merkezsiz finans (DeFi) ile etkileşimini kolay kolay sağlayabilirsiniz.

Polygon, Yazılımcılara Nasıl Yardımcı Oluyor?

Matic ağı, merkezsiz uygulamalarınızı (Dapp) ölçeklemenize yardım eder. Ayrıyeten kendi token’larınızı fiyatlar olarak ağda kulanabilirsiniz. Bunun için ise yazılım geliştirme kitleri ve API’lar ile süratli ve kolay geliştirme süreci tanır.

Bu süreci gerçekleştirmek için uygulamalarınıza birkaç adımda Matic’i entegre etmeniz gerekir. Gerektiği vakit ise zincir içinde ödeme sistemini kurabilirsiniz.

Polygon’un Eserleri Nelerdir?

Wallet

Polygon’un kendi cüzdanı olmasa da, Metamask, WalletConnect ve Walletlink üzerinden Polygon ağında basitçe etkileşimde bulunabilirsiniz. Bu cüzdanlar, sizin uygulamalarınız için ödeme aracı olarak kolaylıkla kullanılabilir.

Dagger

Polygon’un ana eserlerinden biri olan Dagger, Ethereum ağıyla en süratli ve en kolay bir biçimde etkileşime girmenizi sağlar.

Dagger’ın Özellikleri Nelerdir

Süratli ve Aktif Olması

Dagger push sistemleri üzerinden düşük bant uzunluğunda çalışır.

Birden Fazla Odaya Sahip Olması

Kullanıcıları dinlemek için iki farklı odaya girebilirsiniz. Birincisi en son olanı, başkası ise doğrulananlardan oluşur. İki farklı oda uygulandığı ise güzel bir kullanım alanı olarak kullanabilirsiniz.

Standardize Edilmiş Protokoller

Dagger MQTT protokolü ile sanayi standardında uygulamalar geliştirmenize imkan tanır.

Dagger’ın Üçüncü Parti Entegrasyonu Zapier Nedir?

Web kancası olarak bilinen Zapier, IFTTT platformu olarak da bilinir. Zapier’i kullanmak için Slack yahut Discord iletilerinizi çoklu imza cüzdanlarında süreç yapma notifikasyonlarını sağlayarak grubun tümünde şeffaflığı sağlayabilirsiniz. Zapier’i basitçe iş akışlarınıza entegre edebilirsiniz. Ayrıyeten Dagger’la çalışmak için açık kaynak kodlu örnekler sunulmuştur.

Polygon Grubunda Kimler Bulunur?

Polygon grubunda kurucu ortak ve CEO Haynti Kanani, kurucu ortak ve COO Sandeep Nailwal, kurucu ortak ve CPO Anurag Arjun, deneyimli blockchain mühendisi Denis Ermolin, tasarım yöneticisi Dalpat Prajapati, doğrulama ve yönetişim yöneticisi Delroy Bosco, pazarlama ve operasyon yöneticisi Shreyansh Singh, DevOps mühendisi Ramakrishna Kosaraju, blockchain geliştiricisi Rahul Prabhu, insan kaynakları yöneticisi Sanchari Roy, Android geliştirme stajyeri Sonu Sourav, deneyimli pazarlama müdürü Sumit Shinde, kalite denetim mühendisi Ravikanth Yegineni, blockchain mühendisi Anjan Roy, geliştirme meleği Muskan Kalra, görsel dizayncı Kashish Arora, protokol geliştirici Arpit Temani, pazarlama uzmanı Arun Philips, yazılım müdürü Sandeep Sreenath, iş geliştirme stajyerleri Nitin Mittal ve Aveesh Shetty, frontent mühendisi Nareshkumar JS ve daha birçok nitelikli çalışandan oluşur.

Polygon (MATIC) Nasıl Alınır?

Polygon, Binance, Huobi Küresel, Binance US, Coinbase Pro, FTX, Poloniex, Bittrex, Uniswap ve öteki borsalarda hesabınız olması durumunda basitçe alabilirsiniz. Süreç çiftleri için MATIC/BTC, MATIC/USDT, MATIC/TRX, MATIC/USD, MATIC/EUR ve MATIC/BNB olmak üzere birçok süreç çiftinden faydalanabilirsiniz.

MATIC Token Nedir?

Polygon Matic ağı dışına genişlemiş olsa da, MATIC olarak bilinen yarar token’ı kullanır. MATIC token’ı, kullanıcıların ağda etkileşimde bulunmalarını sağlayarak Polygon Geliştirme Teklifleri (PIP) aracılığıyla stake ettirip güvenliği artırarak gaz fiyatlarını öderler.

Polygon Ethereum İçin Neden Çok Değerli?

Polygon, Ethereum için ölçeklenebilirlik özelliği sunarak büyük rakiplerine karşı kaybettiği kanı yavaşlatmayı başardı. Şayet Polygon Ethereum ağında ölçeklenebilirlik tahlili sunmasaydı büyük ihtimalle bugünkü düzeyinden bahsedemezdik.

Polygon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ölçeklenebilirlik Çözümlerinden Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon hakkındaki son dakika gelişmelerine nereden ulaşabilirim?

Polygon, gelişmeleri Medium hesabı, Discord ve Telegram kümeleriyle bir arada Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Ayrıyeten bizler Kriptocat.com olarak Polygon hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Polygon geliştirme dokümantasyonlarına nereden erişebilirim?

Polygon’un web sitesinden gereksinim duyduğunuz dökümanlara erişebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.