Nijerya, Kripto Para Yasağından Geri Dönebilir

Kriptocat Haber Editörü
Nijerya, Kripto Para Yasağından Geri Dönebilir

Nijerya Merkez Bankası Lideri, kripto para ticaretini kısıtlama konusundaki fikrini değiştirdi. Kimileri “izin vermekten” diğer seçeneği olmadığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lokal haberlere nazaran Nijerya Merkez Bankası (CBN) Lideri Godwin Emefiele, Bitcoin (BTC) ve başka kripto para ünitelerinin trade’ine müsaade verebilir. Bu yılın Şubat ayında, CBN Yöneticisi Bello Hassan, hizmet sağlayıcılarının kripto para ünitesi borsalarına hizmet sunmaları halinde önemli düzenleyici yaptırımlarla karşılaşacağı konusunda ikazda bulunmuştu.

Nijerya’nın Bitcoin ile gergin bir ilgisi var. Kripto para ünitesi süreçlerini kabahat sayan rastgele bir mevzuat bulunmamasına karşın Afrika ülkesindeki yetkililer yasaklama kararı duyurmuştu. CBN, vatandaşları kripto para ticareti risklerinden korumak için bunun gerekli olduğunu söylüyor. Ek olarak, düzenlenmemiş bir piyasa olduğundan işler aykırı giderse yasal bir telafi de yok. Emefiele ayrıyeten kara para aklama ve terörün finansmanı üzere yasa dışı faaliyetleri de Bitcoin ile ilişkilendirmişti.

Lakin, görünüşte bir fikir değişikliğiyle, Emefiele artık Nijerya’da “dijital para ünitesi hayat bulacak” tabirlerini kullandı.

“CBN’ye bağlıyız ve herkesi temin ederim ki dijital para ünitesi Nijerya’da hayata geçecek.”

Buna karşın, araştırmalarının birçoklarının kripto paraların yasal olmadığını gösterdiğinde ısrar ederek soğuk yaklaşımı sürdürüyor:

“Araştırmamızı yaptık ve insanlarımızın kıymetli bir yüzdesinin kripto para ünitesine dahil olduğunu gördük. Beni yanlış anlamayın birtakım kripto paralar yasal olabilir fakat birden fazla gayri yasal.”

Nijeryalılar Bitcoin “Yasağını” Görmezden Geliyor

Başta satın alma gücünün düşmesi üzere çeşitli faktörler nedeniyle, Nijeryalılar CBN’nin kararnamesini pek de dikkate almadılar. Şubat ayının CBN direktifi yürürlüğe girmeden evvel Nijeryalılar, en yüksek kripto para kullanım oranını bildirdi. İştirakçilerin 32’si kripto para ünitelerine sahip olduklarını yahut kullandıklarını söylüyor. Karşılaştırma yapabilmeniz için ABD’nin %6 ile 8. sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

Nijerya kripto para iktisadı, popülaritesini artıran eşler ortası borsalarla ahenk sağladı. CBN yasağını engellemenin bir öteki yolu da, Şubat ayından sonra patlayan tezgah üstü (OTC) alım satım yoluyla geldi. Bitcoin boğası Anthony Pompliano’nun dediği üzere, “ağı öldüremezsiniz.” Bu, Nijeryalı yetkililerin yakın vakitte fark ettiği bir anlayış.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.