NFT Balonu Yakın Zamanda Patlayacak mı?

Kriptocat Haber Editörü
NFT Balonu Yakın Zamanda Patlayacak mı?

NFT gündeminin sahiplik ve telif hakları gibi konuların boyutunu tamamen değiştirmesiyle, Amerikalı girişimci Mark Cuban farklı bakış açılarını gündeme getiriyor.

Cuban yakın tarihli bir röportajda konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Koleksiyonerler, koleksiyoncuların toplamak istediklerini bir araya getiriyorlar.

NFT ve Balon Konusu

Cuban, NFT’lere atfedilen “balon” yaklaşımını izah ederek ve çürüterek, alanın kendisinin nasıl bir geçişe tanıklık ettiğini vurguladı. 2021’in ilk birkaç ayında bu koleksiyon parçalarının açık arzının şimdi artık nasıl arz fazlası hale geldiğini ifade etti. Ikigai Asset Management’tan Travis Kling ise kısa süre önce Twitter’dan bu alana yönelik balon ifadelerine karşı çıkarak şu açıklamalarda bulundu:

NFT platform tokenlarının toplam değeri, Squarespace’den 2 kat daha değerlidir. Bu bir balon mu?

Yazım sırasında, NFT piyasasının toplam piyasa değeri 29 milyar doların biraz üzerine ulaştı. Son 24 saatte 3.36 milyar dolarlık toplam işlem hacmi söz konusuydu.

NFT Balonu Yakın Zamanda Patlayacak mı?

Yeni Girişler

Cuban, NFT’lerin potansiyel olarak kripto alanına yeni girişler getirip getiremeyeceğine ışık tutuyor ve şöyle diyor:

NFT’lerin kripto için ilgi uyandırdığını görüyorum. Ancak klasik olan birkaç NFT dışında NFT’lerin bölümlere ayrılması ve menkul kıymetleştirmesinin çok abartılı olduğunu düşünüyorum.

Cuban, kripto sektörünün suçlandığı çevresel zarar konusuna da değindi ve şu vurguyu yaptı:

Ekonomi veya çevre için doğru olanı yapmak istiyoruz ve ele alınması gereken konular var.

Madencilerin eski usul odaklı enerjiyle yollarını ayırdıklarını ve kendilerini temiz enerjiye adapte etmeye başladıklarını da vurgulayan Cuban, NFT’lerin çevreye zarar verdiği iddiasını reddetmekte tereddüt etmedi. Cuban, dijital koleksiyonların güzelliğinin altını çizerek şu sonuca vardı:

Satın alması kolay, satması kolay, tutması kolay, telefonunuza bakması kolay. Dijital olan şeylere değer veriyoruz. Artık yalnızca fiziksel olması gerekmiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.