Milyarder Mark Cuban’a Göre, Ethereum’un (ETH) Bitcoin’i (BTC) Gölgede Bırakmasını Sağlayacak 3 Neden

Kriptocat Haber Editörü
Milyarder Mark Cuban’a Göre, Ethereum’un (ETH) Bitcoin’i (BTC) Gölgede Bırakmasını Sağlayacak 3 Neden

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi, ETH’nin BTC’yi geride bırakacağına inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum’un fiyatı son birkaç haftadır inanılmaz derecede güzel performans gösteriyor. Geçtiğimiz 14 gün içinde ETH, %42’den fazla artış gösterdi. Geçtiğimiz ay ise %60’tan fazla bir yükseliş kaydetti.

Bu yalnızca dolar paritesinde geçerli olmadı. Ethereum, Bitcoin’e karşısında da epeyce yeterli bir performans sergiledi. Yayın saati itibariyle ETH’nin hakimiyet oranı %16.9 iken, BTC’nin hakimiyet oranı ise %44.3 ile son üç yılın neredeyse en düşük düzeyinde yer alıyor. Bununla birlikte, Ethereum’un yükselişi Ethereum’un Bitcoin’i geçmesi manasına gelen ‘flippening’ tartışmalarını da yine gündeme getirdi.

Mark Cuban, son vakitlerde kripto para piyasalarına iştirak konusunda öne çıkan bir isim oldu. Milyarder ayrıyeten Ethereum ve onun tüm yeteneklerine duyduğu heyecanı da saklamıyor.

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi CNBC Make It ile yakın vakitte yaptığı bir röportajda, Ethereum’un Bitcoin’den neden daha uygun performans gösterebileceğini üç nedenle açıklıyor.

1. Saniyedeki Süreç Sayısı

Cuban, Ethereum ağının saniyede daha fazla süreç sürece kapasitesine sahip olmasının, BTC’den daha âlâ performans göstermesi için gereğince düzgün bir neden olduğuna inanıyor:

“Şu anda, Bitcoin daha yerleşik bir kıymet deposu ve uzun mühlet kalmayacağını düşünmek için hiçbir neden yok. […] Öte yandan Ethereum, pek çok yeni uygulama yaratacağını düşündüğüm gelişmeyle birlikte patlama yaşıyor.”

2. Süreç Cinslerinin Çeşitliliği

Ethereum ve Bitcoin ortasındaki temel farklardan biri, Ethereum’un akıllı kontratların geliştirilmesini destekleme yetenekleridir:

“Bu evvelden programlanmış yapılar, geliştiricilerin çeşitli uygulamalar oluşturmasına imkan tanır. Yalnızca bu nedenle, birden fazla kişi Ethereum’un “finansın geleceğinin” inşa edildiği platform olduğuna inanıyor üzere görünüyor.”

3. Ethereum’daki Geliştirme Çalışmaları

Milyarder, Ethereum’un Bitcoin‘e kıyasla daha yüksek bir kullanıma sahip olduğunu savunarak faydalık anlatımına devam ediyor:

“Ethereum’daki geliştirme eforlarının yanı sıra süreç sayısı ve süreç cinslerinin çeşitliliği açısından da Bitcoin’i gölgede bırakıyor […] Ethereum kullanımı çok daha yüksek.”

Bununla birlikte zincir içi datalar, dün Bitcoin ağının Ethereum’a kıyasla yaklaşık 5 kat daha az süreç işlediğini ortaya koyuyor.

Cuban Ethereum 2.0’a atıfta bulunarak, “Ethereum‘un bir yatırım olarak karşısına çıkan zorluk, güncellemesi tamamlanana kadar hangi iyileştirmelerin gün ışığına çıkacağını ve hangilerinin çıkmayacağını kestirim etmenin güç olmasıdır – yol boyunca baş karışıklığı yaratabilecek bir şey” formunda konuştu.

Geçtiğimiz ay çokuluslu yatırım bankası JP Morgan da Bitcoin’den daha güzel performans gösteren Ethereum trendinin devam etmesini beklediğini bildirdi. Bununla birlikte, JPM’deki analistler, kripto para ünitesinin ileride BTC’den daha âlâ performans göstereceğine inandıkları daha ekonomik ve ticarete has nedenler ortaya koydu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.