Mike Novogratz, Kripto Para Borsalarını “Satoshi”ye Geçmeye Davet Etti

Kriptocat Haber Editörü
Mike Novogratz, Kripto Para Borsalarını “Satoshi”ye Geçmeye Davet Etti

Mike Novogratz, büyük borsaların Bitcoin’i satoshiler’le değiştirmesini istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, yakın tarihli bir tweet’inde borsaları, Bitcoin‘i 0.00000001 BTC’ye eşit olan en küçük ünitesi olan satoshi (SATS) ile değiştirmeye davet etti. Novogratz, mevcut fiyatların çok fazla insan için kıymetli olduğunu lisana getirerek bu yorumda bulundu.

Milyarder Coinbase, Binance, FTX ve Gemini’nin CEO’larını en büyük kriptoyu para ünitesi ortalama bir yatırımcı için daha cazibeli hale getirme hedefiyle satoshi’yi para ünitesi olarak benimsemeye davet etti. İsmini Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alan ünite, birinci olarak BitcoinTalk kullanıcısı Ribuck tarafından Kasım 2010’da önerildi. Sonunda topluluk içinde benimsendi ve kullanılmaya başlandı.

Önde gelen kripto para takip sitesi CoinMarketCap, bu haftanın başlarında kripto para listesine SATS’ı ekledi ve muhtemelen ünitesi daha yaygın hale getirdi. Basın vaktinde, bir satoshi 0.0005 dolardan süreç görüyordu.

Mike Novogratz, Kripto Para Borsalarını “Satoshi”ye Geçmeye Davet Etti

BlockTower ortağı Mike Bucella, SATS’ı benimseyen borsaların, daha fazla insanı dahil olmaya teşvik edecek psikolojiyi destekleyeceğini söz ediyor.

Öte yandan Cuban’a nazaran ise 100 doları olan biri için BTC yahut ETH’nin bir kısmına sahip olma konusunda heyecanlanmak sıkıntı gelebilir. Ancak DOGE üzere düşük ölçülü paralarda bu heyecan kolay elde ediliyor.

Keşfedilebilirlik Sorunu

Kulağa ne kadar cazip gelse de, SATS’a geçiş borsalar için kolay bir iş değil. Kraken CEO’su Jesse Powell, kullanıcı tecrübesi ve keşfedilebilirlik üzere faktörlerin dikkate alınması gerektiğini açıklıyor:

“UX, keşfedilebilirlik üzerinden düşünmek zorundasınız. Gelen yeni kullanıcıların %99’u Bitcoin/BTC arayacak ve satoshi/sats’ın ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayacak. Başlarını karıştırmaya gerek yok.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.