Mike Novogratz: “Bitcoin Ödemeler İçin İdeal Değil”

Kriptocat Haber Editörü
Mike Novogratz: “Bitcoin Ödemeler İçin İdeal Değil”

Milyarder bir yatırımcı ve eski bir hedge fonu yöneticisi olan Mike Novogratz, dünyanın en kıymetli dijital para ünitesinin ödemeler için ülkü bir yol olmadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mike Novogratz, ağ binlerce süreci destekleyemediği için Bitcoin’in (BTC) bir ödeme biçimi olarak kullanılmayacağını söyledi. Exchanges at Goldman Sachs podcast’inin bir kısmında, Galaxy Digital Holdings CEO’su, Bitcoin’in kullanım durumunu yeni bir ödeme biçimi değil, bir bedel deposu ve varlık sınıfı olarak görüyor:

“Bitcoin ödeme prosedürü olmayacak. Sistem nitekim ödemeler için kurulmamış. Binlerce süreç için gereğince süratli değil.”

Bitcoin’in oynaklığı mağaza ve firmaları korkuttuğu için Bitcoin’in gelecekte eser ve hizmetler için ödeme aracı olarak kullanılacağı fikri yavaş yavaş yok oluyor. Bunun yerine Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak kullanılması fikri ağır basmaya başladı.

Aslında Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2008’de yayınlanan bir dokümanda, Bitcoin’i eşler ortası transferi sağlayan dijital para ünitesi olarak tanımladı. Lakin Novogratz üzere kripto yatırımcıları, gelecekte başka dijital para ünitelerinin ödeme rolünü üstleneceğine ve Bitcoin’in dijital altına daha çok benzeyeceğine inanıyor.

Bitcoin’i Bir Kıymet Deposu Olarak Görüyor

Novogratz gelecekte, Bitcoin’in son hedge fonu olarak hizmet edeceğine inanıyor. Altınla karşılaştırılabilir bir paha deposu olarak çalışacağına ve geçen yıl koronavirüs salgını sırasında olduğu üzere ekonomik çalkantı durumunda birçok insanın portföylerini sağlam ve servetlerini istikrarlı ve inançta tutmak için ona yöneleceğine inanıyor:

“Değer depolarını eşsiz kılan şey, toplumsal yapılar olmalarıdır. Pahası var zira biz var diyoruz. 12 yılda bir topluluk tarafından yaratılan daha başarılı bir marka olmamıştı. Toplum bu bebeği büyüttü ve artık pahası 1 trilyon dolar civarında.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.