Merkez Bankası’na göre Türkiye’de kripto paraların 9 riski

Kriptocat Haber Editörü
Merkez Bankası’na göre Türkiye’de kripto paraların 9 riski

Son devirde Türkiye’de düzenleme tasarılarıyla gündeme gelen kripto paralara yönelik olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geniş kapsamlı bir rapor hazırladı.

Bloomberg HT tarafından görülen raporda kripto paraların asli bir kıymetinin olmadığı ve bedelinin çok oynak olduğu vurgulandı. TCMB tarafından hazırlanan raporda bu nedenlerle hesap bedel ünitesi yahut değişim aracı olarak bu para ünitelerinin kullanılmalarının mümkün olmadığını söz edildi.

TCMB’nin raporunda kripto para varlıklarının riskleri şöyle sıralandı:

1) Kripto varlıkların rastgele bir düzenleme ve kontrol sistemine tabi olmaması ve merkezi bir muhatabın olmaması denetim ve kontrol yetersizliğini beraberinde getirmektedir.

2) Denetimsiz halde gerçekleşen kripto varlık transferleri sonucunda piyasa bedellerinin çok oynaklık göstermesi kripto varlık iştahı yüksek yatırımcılar için önemli fiyat riski yaratmaktadır.

3) Anonim yapıları nedeniyle yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesini kolaylaştırmakta ve vergi kaçakçılığı, kara paranın aklanması ile terörün finansmanı üzere süreçlerin kişi bazında iz takibini zorlaştırmaktadır. Hatta kimi durumlarda kullanılan kripto varlık cinslerine nazaran süreçlerin takibi mümkün olmamaktadır.

4) Kripto varlık cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi yahut sahiplerinin bilgileri dışında yöntemsiz olarak kullanılabilmesi riskleri bulunmaktadır. Bu durum çoğunlukla alım satım platformlarında tutulan cüzdanlar için kelam konusu olsa da bireylerin bu platformların dışında kendilerine ilişkin soğuk cüzdan olarak nitelendirilen cüzdanlar için de muhakkak durumlarda bu çeşit bir risk bulunmaktadır.

5) Kripto varlıklar, siber ataklara ve internet korsanlarının ataklarına karşı açıktır. Bu kapsamda, bilhassa alım satım süreçlerinin gerçekleştirildiği platformların bu tıp hücumlara karşı daha açık olabildiği görülmektedir.

6) Süreçlerin geri dönülemez nitelikte olması operasyonel kusurlar yahut suiistimaller nedeniyle süreçlerin tarafları bakımından telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere sebep olabilmektedir.

7) Rastgele bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için paranın güvenliği, geri ödeme yahut garanti kapsamındaki hukuksal müdafaadan yoksundur.

8) Kripto varlıklar herkes tarafından kabul edilmiş olan ödeme araçları olmadığından sürdürülebilirlik sorunu taşımaktadır.

9) Kâfi süreç gücünün olması durumunda yeni kripto varlık ünitelerinin yaratılması (madencilik) imkanı yüksek elektrik tüketimine sebep olmakta ve bu da global ısınmayı artırmaktadır.

Düzenlemelere ait net bir açıklama yer almadı

Raporda farklı dünya örnekleriyle kripto varlıklara getirilen düzenlemeler de yer alırken, Türkiye’de gündemde olan düzenlemelere yönelik net bir açıklama bulunmadı.

Raporda düzenleme gündemine ait olarak Merkez Bankası’nın mevzuyu yakından takip ettiği, düzenleme çalışmalarının ilgili kurumların iştirakiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumunda devam ettiği belirtildi. Raporda genel düzenlemelerin bu çalışmalar sonrasında tamamlanacağını tabir edildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.