Merkez Bankası Kripto Paralarla İlgili Yeni Bir Rapor Yayınladı

Kriptocat Haber Editörü
Merkez Bankası Kripto Paralarla İlgili Yeni Bir Rapor Yayınladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kripto paralarla ilgili yeni bir rapor yayınladı. Raporda özellikle kripto para birimlerinin avantajlı yönleri ile dezavantajlı yönlerine değinildi.

Kripto paraların dezavantajlı tarafları

Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda kripto paralarda bir denetim ve düzenleme mekanizmasının eksikliğine vurgu yapılıyor. Merkez odaklı bir muhatabın olmaması en büyük risklerden biri. Bu durum kontrol ve denetim noktasında yetersizliğe yol açıyor. Dijital varlık piyasasının volatilitesine vurgu yapılan raporda bu durumun iştahı yüksek yatırımcılar için risk taşıdığı belirtildi. Bitcoin karşıtlarının dillerinde sıkça vurguladıkları kripto paraların vergi kaçırmak, kara para aklamak, terörü finanse etmek gibi yasa dışı amaçlarla kullanılabildiği gerçeği yine raporda belirtilmiş durumda. Ayrıca Bitcoin cüzdanlarının çalınması, kaybolması ve cüzdanlara sahiplerin bilgisi olmadan erişim gibi konular yine raporda yer aldı. Sık sık gündeme gelen kripto para borsalarına yönelik olarak hack’ler, işlemlerin geriye alınmaması, yasal düzenleme eksiklikleri ve boşluklar, sürdürülebilirlik durumu ve yüksek elektrik tüketimi gibi konular yine Merkez Bankasının yer verdiği konular.

Avantajlı tarafları

Merkez Bankası ayrıca dijital paraların avantajlı yönlerine de değiniyor. Raporda ilk yer verilen avantajlı konu hız ve kolaylık konusu. Bilindiği üzere kripto para birimleriyle 7 gün 24 saat boyunca işlem yapabilmek mümkün. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz ve Merkez Bankasının da yer verdiği üzere işlem limiti de bulunmuyor. Dijital paraların herhangi bir ülkeye bağlı olmadan kullanıldığının belirtildiği raporda, kullanıcıların aracısız bir şekilde işlem yapabildiklerine dikkat çekiliyor. Rapor son olarak Blockchain teknolojisinin sınır ötesi para transferleri için kullanılabildiğine ve uluslararası ticareti kolaylaştırdığına değiniyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.