Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

Kriptocat Haber Editörü
Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

Dogecoin’in artan popülaritesi, kripto sahnesine birçok meme coin projesini getirdi. 2013’te şaka olarak başlayan ve eski bir Honda Civic’i satın almak için kurucusunun elindeki DOGE’ları sattığı coin, ortaya çıkışından sekiz sene sonra en iyi performans gösterenler arasında yer aldı. Elon Musk, Snoop Dogg, Mark Cuban gibi en popüler ve etkili ünlülerden bazıları tarafından kamuoyuna açık bir şekilde desteklenen DOGE, insanların dikkatini çekti –  fiyat ve şöhret açısından fırladı. Yarım yıldan daha kısa bir süre içinde yüzde beş basamaklı bir yatırım getirisi ile, başkalarının da DOGE’un başarısını izlemeye başlayacağı düşünülüyordu. Gerçekten de, kripto topluluğu DOGE’un başarısının ardından harekete geçti ve birçok meme coin projesi yarattı. Çoğu da DOGE ile benzerlik taşıyordu.

İşte, CryptoPotato’dan Jordan Lyanchev’e göre bu meme coin’lerinin 6’sının incelemesi…

Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

6 büyük meme coin

Shiba Inu (SHIB): Dogecoin Katili

Kendini “Dogecoin Katili” olarak tanımlayan, kendi kendine “merkezi olmayan meme coin”i olan token, başlı başına bir icat değil. 22 sayfalık “Woofpaper” (Whitepaper’ı bu şekilde ele almışlar), coin’in %100 merkeziyetsiz olduğunu vaat ediyor. Kurucu “Ryoshi” projenin böyle olduğunu garanti ediyor. Henüz önceden belirlenmiş bir tarih olmamasına rağmen, proje “gezegendeki en iyi Merkezi Olmayan Ekosistemi (DECO) oluşturmaya adanmıştır” diyor. Temel olarak, geliştiricilerin merkezi olmayan bir borsa üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Eğer gerçekleşirse, bu borsaya “ShibaSwap” adı verilecek.

Woofpaper, merkezi olmayan borsanın ShibaSwap’ten gelen üç “öncü tokeni” vurgulayacağını açıkladı – SHIB, LEASH ve BONE. SHIB tokeni geçtiğimiz haftalarda tarif edilemez kazançlar gördü. DOGE taklitçisi, geçen Salı gününden bu yana %1.500’ün üzerinde artış gösterdi ve şu anda 12 milyar dolarlık piyasa değeri ile 18. en büyük dijital varlık. Dahası, dünyanın önde gelen kripto borsası Binance, platformunda SHIB’i listelediğinden, bu haftanın başlarında benimsenmesi de genişledi.

Yazım sırasında SHIB’e yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 0,00001640 dolar
 • Piyasa değeri: 8.179.157.560 dolar
 • Dolaşımdaki arz/toplam arz: 497.730.966.630.395/1.000.000.000.000.000
 • Borsa: Binance
Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

Husky Coin (HUSKY)

SHIBA INU kendisini bir Dogecoin katili olarak tanıtırken, Husky Coin, “Elon Musk ve Dogecoin’den ilham aldığını” söyleyerek 2013’te ortaya çıkan DOGE’u gururla kabul ediyor. Ek olarak, projenin web sitesinde Husky’nin “Dogecoin’in küçük kardeşi” olduğu yazıyor. Aynı zamanda, merkezi olmayan bir topluluk tarafından yönlendirilecek bir “deney” olarak başlayan meme coin projesidir. Yani “kurucu yok, takım tokeni yok.”

Geliştiriciler toplam arzın %45’ini Uniswap’e kilitledi, %5’ini takım tokeni olarak ayırdı ve “anahtarları attı.” Kalan %50 ise Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e atılarak “yakıldı” (Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SHIB de “yakım tekniği” olarak Buterin’e atılmıştı. Buterin, coin’leri Hindistan’a bağışladı).

Husky, “Buterin bizi engellemediği sürece büyümeye, hayatta kalmaya ve gelişmeye devam edeceğiz,” diyor. Husky, bu yıl Şubat ayında piyasaya sürüldü ve Binance Smart Chain ile şimdiden bir köprü kurdu. Ayrıca, 2021 Temmuz ayı sonuna kadar piyasaya sürülecek merkezi olmayan bir borsa kurulacağına dair söz veriyor. Ana ağa Aralık ayına kadar geçilecek ve ZEC tabanlı olacak.

Yazım sırasında HUSKY’e yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 0,00000003 dolar
 • Maksimum arz: 39.159.500.000.000.000
 • Borsa: Uniswap
Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

ShibaPup (SHIBAPUP)

SHIBA INU’dan ilham alan küçük kardeş SHIBA PUP, “Elon [Musk] istediği için” piyasalara geldi. Ya da en azından web sitesi öyle diyor. Websitesinde, “Elon’ı Seviyorum” yazan bir kupa var. Ayrıca, sitede çeşitli kripto-köpekleriyle ilgili Elon Musk tweetlerine ayrılmış bir bölüm var. ShibPup, sözleşmesinin BSCscan tarafından doğrulandığını ve tokenin PancakeSwap üzerinden satın alınabileceğini söylüyor.

Yazım sırasında SHIBAPUP’a yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 4,30 dolar
 • Maksimum arz: 1.000.000
 • Borsa: PancakeSwap

Kishu Inu (KISHU)

Bir başka Dogecoin benzeri de Kishu Inu. “Tamamen merkezi olmayan ve eğlenceli, canlı topluluğu” bulunuyor. Proje, kullanıcılar için anlık ödüller vaat ediyor. Yani, KISHU sahipleri ağdaki her işlemin %2’sini alacak. KISHU bir ERC-20 tokenidir ve toplam arzı 100 katrilyondur.

Yazım sırasında KISHU’ya yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 0,00000001 dolar
 • Maksimum arz: 100.000.000.000.000.000
 • Borsa: Uniswap
Meme Coin Çılgınlığı: İşte 6 Dogecoin Katili ve Sırları…

Doge Token (DOGET)

Stellar ağı üzerinde çalışan coin, Dogecoin’in daha çevre dostu bir versiyonu olduğunu söylüyor. Dolayısıyla, web sitesi “anlatılamayacak kadar yüksek verimliliğe yol açar” diyor. Doge Token, bir %51 saldırısına kurban gitmelerinin imkansız olduğunu iddia ediyor ve bu da onu “yenilmez” kılıyor. Basitleştirilmiş denetim süreci aynı zamanda onu “Dogecoin’den daha güvenilir” hale getirdi.

Yazım sırasında DOGET’e yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 0.002867dolar
 • Piyasa değeri: 26 milyon dolar
 • Maksimum arz: 9,996,778,208
 • Borsa: StellarTerm

DogeSwap (DOGES)

Bu coin, aslında aynı adı taşıyan bir DEX (merkezi olmayan borsa) ile geliyor. Whitepaper’ına göre protkol önümüzdeki aylarda birkaç hizmet ekleyecek. Ekleyecekleri servisler arasında merkezi olmayan varlık yönetimi, NFT’ler, merkezi olmayan launchpad ve borsa, staking ve farming mekanizmaları yer alıyor. Ekip ayrıca topluluğun oy ve karar vermesine izin verecek bir yönetişim tokeni üzerinde çalışıyor. DOGES, Nisan ortasından bu yana %300’den fazla arttı.

Yazım sırasında DOGES’a yönelik bazı veriler ise şu şekilde:

 • Fiyat: 39.80 dolar
 • Piyasa değeri: 797 bin dolar
 • Dolaşımdaki arz: 20.000
 • Borsa: Uniswap

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.