Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Kriptocat Haber Editörü
Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Analistler Kitco News’e verdikleri demeçte, önümüzdeki haftanın ABD verileri nedeniyle sıcak seyredeceğini belirtti. Analistlere göre, emtia artmaya devam ederken altın fiyatı enflasyon beklentilerini yakından takip edecek.

Bart Melek: Altın fiyatı 1.800 dolar seviyesinin üzerine çıkmak için iyi bir konumda

Şimdilik altın piyasası, düşük faiz oranları, daha fazla hükümet harcaması ve yükselen enflasyon beklentileri gibi mükemmel fırtınayı görmezden geliyor. Bununla birlikte, önümüzdeki hafta, piyasa Federal Rezerv’in politika duruşunu test edebilir. Tüm gözler, imalat ve istihdam raporları da dahil olmak üzere, çok güçlü makroekonomik veriler gibi görünen şeylerin tahtasında olacak. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, Kitco News’e verdiği demeçte, şunları söyledi:

Altın fiyatı 1.800 dolar seviyesinin üzerine çıkmak için iyi bir konumda. İkinci çeyrekte ABD beklenenden önemli ölçüde daha iyi ekonomik veriler görecek. Önümüzdeki hafta, ISM üretimine bakmak çok önemli. Bordro rakamları oldukça önemli. Genel olarak, yukarı yönlü herhangi bir sürpriz enflasyon beklentilerini yükseltir. Bu, altın için gerçek oranları düşürerek iyi bir katalizör olur. Normalde tersi işler. Ancak piyasalar, FED’in ekonomiyi sıcak tutmaya kararlı olduğuna inanmaya başlıyor. Ve enflasyon yükseldikçe, getirilerde büyük bir artış görmemiz olası değil. Altın için iyi…

Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Önümüzdeki haftaki önemli makro veriler arasında neler var?

ISM imalat PMI Pazartesi günü bitiyor ve Nisan iş raporu Cuma günü açıklanacak. Önümüzdeki haftaki diğer önemli makro veriler arasında Salı günü fabrika siparişleri, Çarşamba günü ADP tarım dışı istihdam ve ISM imalat dışı PMI ve Perşembe günkü işsizlik başvuruları yer alıyor. Beklenenden daha iyi veriler, bu hafta aylık varlık alımlarını geri almaya başlamak için henüz çok erken olduğunu söyleyen Federal Rezerv üzerinde baskı oluşturabilir. ING baş uluslararası ekonomisti James Knightley, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Federal Rezerv‘in şu anda işaret ettiği ilk faiz artırımı için 2024 tarihinden daha erken bir politika sıkılaştırmasına zorlanacağından şüpheleniyoruz. Özellikle zaten harcanan 5 trilyon dolara ek olarak ekonomiyi vuracak 4 trilyon dolarlık mali destekle pandemi yoluyla ekonomiyi desteklemek…

Kevin Grady: Enflasyon var ve bu yüzden altın’ın yükselmesi gerekiyor

Psikolojik olarak önemli olan 1.800 dolar seviyesi, şu anda değerli metali çevreleyen tüm olumlu etkenlere rağmen altın için şu an için ulaşılamaz görünüyor. Phoenix Futures and Options LLC başkanı Kevin Grady, piyasaları yorumladı ve şunları ekledi:

Her şey devam ederken, altın fiyatı yükselmeli ve değil. Her şey altın için yükseliyor. Şu anda emtialar patlıyor. ABD inşaatı patlıyor. Enflasyon, özellikle yeni altyapı faturasıyla gerçekten gelecek.

Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Ayrıca, hükümet ABD genelinde inşaat ihalelerine katılmaya başladığında, emtiaların daha da yükseleceğini belirten Kevin Grady, ABD hükümetinin bir indirim alıcısı olmadığını açıkladı. Kevin Grady konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Enflasyon var ve bu yüzden altın’ın yükselmesi gerekiyor. Ancak, hükümet enflasyonu %2’nin üzerine çıkardıktan sonra kontrol edemeyeceğini nihayet anladığında sorunlar çıkacak. Ama altın bir ortamda toplanmıyorsa enflasyonu görüyoruz, oranları yükselttiklerinde ne olacak?

Sean Lusk: 1.800 doların üzerinde bir ralli elde edene kadar, altın yatay işlem yapacak

Kevin Grady, kripto para birimlerinin popülaritesini altın’ın düşüşünden sorumlu tutarak Bitcoin’in yatırımcıların dikkatini altın’dan uzaklaştırdığını belirtti. Walsh Trading eş direktörü Sean Lusk, Kitco News’e teknik açıdan bakıldığında, 1.800 dolar seviyesinin yılın başından bu yana %5 düştüğünü söyledi. Sean Lusk piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Bu seviyelerde yükselen satıcılarınız var. 1.800 doların üzerinde bir ralli elde edene kadar, altın fiyatı yatay işlem yapacak. Piyasadaki tüm öfke, bazı çıkışlar görmemize rağmen kripto para olmaya devam ediyor. Altın’ın sürekli olarak 1.800 doların üzerine çıkabilmesi için, piyasanın ABD’nin sadece geçici değil, sürekli enflasyon göreceğine ikna edilmesi gerekecek. 

Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Sean Lusk, hisse senedi piyasalarındaki yeni rekor seviyelerin altın’ın kazançlarını sınırladığını da belirtti. Sean Lusk “10 yıllık Hazine getirilerinin yükselmesi sırasında borsaya girişlerin devam etmesi, metallere çok fazla yatırımı teşvik etmedi” dedi.

Bart Melek: Güçlü bir kazanç sezonunun ortasında yükselen borsa da altın’ı tutuyor

TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, dünyanın diğer bölgelerinin de iyileşmeye başlaması gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:

Bu kalıcı olarak daha zayıf bir ABD doları anlamına gelir. Güçlü bir kazanç sezonunun ortasında yükselen borsa da altın’ı tutuyor. Getiriler negatif olsa da hisse senedi piyasaları çok iyi performans gösterdi. Yatırımcıların kendilerini getiri sağlamayan varlıklarda konumlandırma isteksizliği var. Ancak hisse senetlerindeki momentum biraz yavaşlamalı, bu da altın’a yardımcı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.