Mastercard, Akıllı Sözleşmelere Yatırım Yapıyor

Kriptocat Haber Editörü
Mastercard, Akıllı Sözleşmelere Yatırım Yapıyor

Mastercard’ın CEO’su Michael Miebach, şirketin CBDC’ler ile eşleştirme gayesiyle, akıllı kontrat teknolojisine yatırım yaptığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Miebach, şirketin birinci çeyrekteki çıkarları ile ilgili yapılan konferansta yaptığı açıklamada, Mastercard’ın CBDC’lerin sırf ödemeler haricindeki yararlarını değerlendirmelerine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Gelecekte Mastercard, CBDC’lerin üzerinde var olabilecek uygulamaları keşfedecek.

“Bu akla yatkın bir ticaret kontratı olabilir. Akıllı kontratlar yatırım yaptığımız bir şey.”

Miebach, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da dahil olmak üzere birçok merkez bankasının CBDC’yi üretirken, özek dalın de bunları dağıtacağını belirtti. CEO’ya nazaran “iki basamaklı bir yaklaşım” kelam konusu.

Mastercard, CBDC’ler konusunda hükümetlerle irtibat halinde. Şubat ayında Bahamalar, vatandaşlarına ülkenin CBDC’sini ön ödemeli bir Mastercard’a yükleme seçeneği sundu.

Miebach, şirketin bu çeyrekte lansman için onaylanan birkaç yeni kripto iştirakine sahip olduğunu söz etti. Bu hafta Gemini, Mastercard’ın bu yılın ilerleyen günlerinde piyasaya çıkacak kripto mükafatları dağıtacak olan kredi kartının gerisindeki ağ olacağını açıkladı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Mastercard, merkez bankalarına CBDC’lerin gerçek hayatta nasıl çalıştığını görmek için sanal bir test ortamı sunacağını duyurdu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.