MASAK kripto varlık rehberi yayımladı

Kriptocat Haber Editörü
MASAK kripto varlık rehberi yayımladı

Mali Cürümleri Araştırma Konseyi (MASAK), kripto varlık hizmet sağlayıcıları için bir rehber yayınladı. Rehber, kara paranın takibi konusunda yükümlü kuruluşlar ortasına dahil edilen kripto para platformlarının uyacağı kuralları içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 1 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, “kripto varlık hizmet sağlayıcıları”, cürüm gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair önlemlerden yükümlü tutulmuştu.

Böylelikle kripto para platformları, hata gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık idare şirketleri, ulusal piyango yönetimi, spor kulüpleri ve noterler ile tıpkı yükümlülükler altına girmişti.

MASAK, tarafından hazırlanan rehberde, cürüm gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı kabahatlerinin hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülüklerin neler olduğu detaylı bir biçimde anlatıldı.

Rehbere nazaran, kripto para platformları, kuşkulu süreçleri, en geç 10 iş günü içinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise derhal MASAK’a bildirecek.

Kuşkulu süreçlerde fiyat gözetmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her süreçte kimlik tespiti yapacak.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyene 4 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.