MASAK, Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberini Yayınladı

Kriptocat Haber Editörü
MASAK, Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberini Yayınladı

Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK), “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberi” yayınladı. Rehberde “Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesine dair yükümlülüklere ait temel esaslar” yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rehberde yer alan bilgilere nazaran genel olarak aklama hatasından bahsedebilmek için öncelikle bir hata işlenmiş olmalı. Bununla birlikte ikinci nokta da elde edilen kıymetlerin yasadışı nitelikten çıkarılıp yasal bir kaynaktan elde edilmiş üzere gösterilmesi emeliyle çeşitli aksiyonlar gerçekleştirilmiş olması.

Rehberde bu hususla alakalı olarak şu tabirler kullanıldı:

“Bu kapsamda genel olarak aklama cürmünden bahsedebilmek için; öncelikle bir cürüm işlenmiş olmalıdır. Öncül hata olarak isimlendirilen bu kabahat, gelir elde edilmesini mümkün kılan ve Türk Ceza Kanununda alt hududu altı ay yahut daha fazla mahpus cezasını gerektiren bir hata olarak düzenlenmiş olmalıdır. Örneğin uyuşturucu unsur ticareti, resmi yahut özel evrakta sahtecilik kabahati, dolandırıcılık, hırsızlık, yağma, itimadı berbata kullanma hataları üzere. Öncül cürüm sonucunda bir ekonomik bedel elde edilmiş olmalıdır. Cürüm geliri, kanunların hata saydığı fiillerden elde edilen her türlü ekonomik menfaat ve kıymet olarak tanımlanmaktadır. En son olarak elde edilen bedellerin yasadışı nitelikten çıkarılıp yasal bir kaynaktan elde edilmiş üzere gösterilmesi hedefiyle çeşitli hareketler gerçekleştirilmiş olmalıdır. Cürüm gelirlerinin kaynağını gizlemek yahut yasal yollardan elde edinildiği izlenimi vermek gayesiyle yapılan her türlü süreç ve fiil ile bu ekonomik kıymetleri yurtdışına çıkarmak üzere.”

Yükümlülükler

Rehbere nazaran kabahat gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesi, kelam konusu kabahatlerle uğraşta aktifliğin sağlanabilmesi ve mali sistemin hatalılar tarafından kullanılmasının engellenebilmesi için “yükümlülükler” belirlendi. Yükümlülükler ise şu halde tanımlandı:

  • Müşterini tanınması yükümlülüğü
  • Gerçek şahıslarda kimlik tespiti yükümlülüğü
  • Ticaret siciline kayıtlı hukukî şahıslarda kimlik tespiti yükümlülüğü
  • Müteakip süreçlerde kimlik tespiti
  • Kuşkulu süreç bildirimi yükümlülüğü

Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıların Kuşkulu Süreç Bildirimlerini Kim Gönderecek?

Rehbere nazaran kuşkulu süreç bildirim yükümlülüğü, hükmî kişi yükümlünün kanuni temsilcileri tarafından yerine getirilir. Bu şahıslar kuşkulu olabilecek süreçler hakkında, yetki ve imkânları ölçüsünde araştırma yaparak edinilen bilgi ve bulguları kıymetlendirmek ve kuşkulu olduğuna karar verdiği süreçleri MASAK Başkanlığına bildirmekle sorumludur.

Kuşkulu süreçler, şüphenin oluştuğu tarihten itibaren en geç on iş günü içinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise derhal MASAK Başkanlığına bildirilmelidir.

Yaptırımlar

Rehberde yaptırımlarla alakalı olarak ise şu tabirler kullanıldı:

“Yapılan yükümlülük kontrolleri sonucunda, 5549 sayılı Kanunun 13’üncü unsurunun birinci fıkrasına nazaran; müşterinin tanınması yükümlülüğü, devamlı bilgi verme yükümlülüğü ve kuşkulu süreç bildirimi yükümlülüğünün ihlallerinin tespiti halinde, MASAK tarafından kanunda belirtilen ölçülerde ve işlem başına idari para cezası verilir. Uygulanacak idari para cezasının toplam meblağı; her bir yükümlülük için, ihlalin yapıldığı yıl itibariyle aşikâr bir fiyatı aşamaz. Üst fiyattan ceza uygulanan yükümlüler nezdinde takip eden yılda birebir neviden bir yükümlülük ihlali olması durumunda bu hadler iki kat olarak uygulanır.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.