Mahkemeden Yasak! Ripple Davası Nereye Evriliyor?

Kriptocat Haber Editörü
Mahkemeden Yasak! Ripple Davası Nereye Evriliyor?

Ripple davası hakkında yeni bir gelişme daha ortaya çıktı. Yargıç Sarah Netburn, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) çalışanlarının e-postalar gibi kişisel yazışmalarını ortaya koymak zorunda olmadığını belirterek daha önceki kararını doğruladı:

SEC’nin e-postalar gibi gayri resmi kurum içi iletişimleri ortaya sunması gerekmiyor. Bu tür iletişimlerin aranması veya kaydedilmesi gerekmiyor.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere SEC, Ripple’ın personelin kişisel cihazlarını aramasını yasaklayacağı bir emrin çıkmasını istiyordu. Düzenleyici gözlemci, 21 Nisan tarihli mektubunda şirketin, mahkemenin 6 Nisan tarihli kararının ötesine geçtiğini belirtti. SEC ayrıca Ripple’ın bu arama talepleriyle kurumu “taciz ettiğini” söyledi. Kuruma göre blockchain devi, “rastgele ve alakasız” iletişim belgeleri arayışındaydı.

Ripple’ın özellikle eski SEC Başkanı Jay Clayton’ın e-postalarını talep ettiği bildirildi:

SEC çalışanlarının, kurum yorumlarını veya Bitcoin, Ethereum veya XRP hakkındaki görüşlerini piyasaya iletmek için kişisel e-posta hesapları veya cihazları kullandığına inanmak için hiçbir gerekçe bulunmuyor.

SEC’nin dahili belgeler üretmesi gerekiyor

Aynı zamanda yargıç, SEC’nin Bitcoin, Ethereum ve XRP’den bahseden resmi belgeleri ve dahili notlar üretmesi gerektiğine karar verdi ve düzenleyiciye yasal bir aksaklık sağladı. Kurumun ayrıca yabancı meslektaşları ve piyasa katılımcıları ile dış iletişimlerini de paylaşması bekleniyor. Netburn, SEC’nin yabancı düzenleyicilere Mutabakat Zaptı (MoU) talepleri gönderip gönderemeyeceğine henüz karar vermiş değil.

Ripple davası ve son gelişmeler

Ripple davasına yönelik birçok gelişme ortaya çıktı. En son, 3 Mayıs tarihli bir mektupta SEC,  Yargıç Sarah Netburn’e, 6 Nisan emrinin sınır ötesinde “sanıkları uygunsuz keşiften men eden bir emir” istediğini yazdı. Söz konusu karar, SEC’yi Bitcoin ve Ethereum’a yönelik dahili belgeler üretmeye zorlamıştı. Bugünkü karar da SEC’nin bu mektubuna istinaden alınmış gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.