Kriz Kâhini’nden Bitcoin ve Altcoin Öngörüsü: Hepsini Öldürecek!

Kriptocat Haber Editörü
Kriz Kâhini’nden Bitcoin ve Altcoin Öngörüsü: Hepsini Öldürecek!

Roubini Macro Associate CEO’su ve NYU Stern School of Business profesörü olan ekonomist Nouriel Roubini’den Bitcoin ve Altcoin açıklaması geldi. Roubini, risk varlıklarındaki değerlemelerin artmaya devam ettiğini ve bu durumun, sermayenin altın gibi savunma amaçlı varlıklara döndürülmesi argümanını potansiyel bir piyasa düzeltmesinden önce güçlendirdiğini söyledi. Roubini, böyle bir piyasa düzeltmesi için birkaç potansiyel tetikleyiciden bahsederek şu yorumu yaptı:

“Olabilecek bir şey, yükselen enflasyonun kalıcı olmasıdır. Eğer enflasyon daha yüksek olursa ve Fed para politikasını gerçekten sıkılaştırmaya karar verirse bir daralma krizi yaşanacak. Olabilecek bir başka şey de, büyümenin aşağı yönde olabileceği gerçeği. Euro Bölgesi’nde zaten çift dipli bir durgunluk görüyoruz.”

Bitcoin balon bölgesinde

Roubini’ye göre balon bölgesinde bulunan böyle bir varlık Bitcoin’dir. Roubini, “kripto para birimi” kelimesinin bir para birimi olmadığı ve aynı zamanda bir varlığın tanımını tutmadığı için yanlış bir isim olduğunu söyledi. Roubini yaptığı açıklamada “Varlık nedir? Genellikle size bir miktar gelir ve nakit akışı sağlar. Hisse senetleri size temettü verir. Tahviller size bir kupon verir. Krediler size faiz verir. Şimdi, altının geliri yok ama endüstride kullanımı var. Kullanıma sahip çünkü mücevherde binlerce yıldır kullanılıyor. Enflasyon veya deflasyon olduğunda istikrarlı bir değer deposu oldu.” diyor.

Kriz Kâhini’nden Bitcoin ve Altcoin Öngörüsü: Hepsini Öldürecek!

Roubini Bitcoin için ise bu özelliklerin hiçbirine sahip olmadığını vurgulayarak “Bitcoin’in herhangi bir geliri yok, herhangi bir kullanımı yok. En azından bir ödeme aracı olarak, istikrarlı bir değer deposu yok, faydası da yok. Bitcoin’i bir takı olarak takamazsınız. Peki o zaman temel değer nedir? Diğer herhangi bir varlık için [değeri] haklı çıkarabilecek bir dizi temel ilkeye sahipsiniz. Bitcoin’in dijital altın olduğu fikri mantıklı değil.” diyor. Ancak Roubini, merkez bankası dijital para birimlerinin kripto para birimlerinden daha üstün olacağını ve bir gün onların yerini alacağını söyledi. Altın konusunda, Roubini’nin orta ila uzun vadeli görünümü yükseliş eğilimi gösteriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.