Kritik Gelişme: Çin’deki Bitcoin Madenciliği Merkezleri Satışlara Başladı!

Kriptocat Haber Editörü
Kritik Gelişme: Çin’deki Bitcoin Madenciliği Merkezleri Satışlara Başladı!
  • Çin kripto para piyasasından yeni haberler var. Çin çevrimiçi ikinci el piyasası, İç Moğolistan ve Sichuan’dan ikinci el madencilik makinelerinde bir artış görüyor. Çin’deki 2 Bitcoin madenciliği merkezi ekipman satışlarına başladı!
  • Bu bölgelerdeki madencilerin makinelerinin satışı, kripto para madenciliğine yönelik son baskıların bir sonucudur.

Çin’deki 2 Bitcoin madenciliği  merkezi ekipman satışlarına başladı!

Çin’in en büyük çevrimiçi ikinci el pazarı olan Xianyu, son birkaç gün içinde özellikle en üretken iki Bitcoin madencilik merkezi olan İç Moğolistan ve Sichuan bölgelerinden Bitcoin madenciliği  makine listelerinde bir artış kaydetti. İkinci el Bitcoin madenciliği  makinelerinin satışındaki önemli artış, Çin’deki madencilik operasyonlarında artan baskıların ortasında geliyor.

İç Moğolistan, bölgedeki her türlü kripto para madenciliği operasyonunu yasaklamayı planladığı için birkaç gün önce yeni düzenlemeler getirdi. Yeni yaptırımlar, karbon emisyonu hedeflerine ulaşmak için büyük veya küçük her türlü madencilik operasyonunu yasaklıyor. İç Moğolistan bölgesi, Pekin’in üç aylık karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasının ardından ilk olarak bu yıl Nisan ayında kripto para madenciliğine karşı katı önlemler alacağını açıkladı.

Kritik Gelişme: Çin’deki Bitcoin Madenciliği Merkezleri Satışlara Başladı!

Çin’in kripto para madenciliği üzerindeki baskısının sonuçları ne olur?

Sichuan ile birlikte İç Moğolistan, ülkedeki en önde gelen Bitcoin madencilik merkezlerinden biridir ve çoğunlukla bu madencilik operasyonlarını beslemek için ucuz enerji kaynakları nedeniyle birkaç Bitcoin madenciliği  çiftliğine sahiptir. Çin, Bitcoin ağındaki toplam hash rate girişinin yaklaşık %60’ını oluşturduğu için şu anda dünyanın kripto madenciliği merkezi olarak görülüyor. Ülkedeki madenci yoğunluğunun bu kadar yüksek olmasının temel nedeni, temiz enerji kaynaklarının ucuz fiyatlarla bulunmasıdır. 

Bununla birlikte çoğu uzman, Çin gibi otoriter yönetime sahip bir ülkeden gelen bu kadar yüksek madencilik girdisi konusunda endişeliydi. Bu nedenle, birçoğu son baskıları madencilik yoğunluğunu çeşitlendirmenin ve madenciliğin güç girdisini daha merkezi olmayan hale getirmenin bir yolu olarak görüyor. Madenciler arasında benzer bir satış dalgası, birkaç yıl önce ülkede olası bir madencilik yasağıyla ilgili benzer söylentilerin ortaya çıktığı sırada gözlendi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.