Kritik Gelişme: Bitcoin, ABD Bankalarına Geliyor!

Kriptocat Haber Editörü
Kritik Gelişme: Bitcoin, ABD Bankalarına Geliyor!

 İddialara göre Bitcoin (BTC) ana akım benimseme yolunda bir adım daha atıyor olabilir. CNBC’de yer alan bilgilere göre kripto saklama hizmeti sunan firma NYDIG’ye göre ilk kez bazı ABD bankalarının müşterileri, yakında mevcut hesapları üzerinden Bitcoin satın alabilecek, tutabilecek ve satabilecek.

New York merkezli varlık yöneticisi Stone Ridge’in 10 milyar dolarlık bir yan kuruluşu olan şirket, ABD bankalarının önümüzdeki aylarda Bitcoin sunmasını sağlamak için fintech devi Fidelity National Information Services (FIS) ile ortaklık kurdu.

NYDIG’in banka çözümleri başkanı Patrick Sells’e göre, programa yüzlerce banka şimdiden kayıtlı. Firma, en büyük ABD bankalarından bazılarıyla görüşmelerde bulunurken, katılmayı kabul edenlerin çoğu, Kaliforniya merkezli yedi şubesi olan bir topluluk bankası olan Suncrest gibi daha küçük kurumlar.

Sells, “Yaptığımız şey, sıradan Amerikalıların ve şirketlerin mevcut banka ilişkileri yoluyla BTC satın alabilmelerini kolaylaştırmak. Tüm bankacılığımı yapmak için mobil uygulamamı kullanıyorsam artık BTC alma, satma ve tutma olanağım bulunuyor,” dedi.

Şimdiye kadar ABD’de Bitcoin kullanıcıları ücretsiz ticaret uygulaması Robinhood, ödeme devleri PayPal ve Square veya Coinbase gibi kripto merkezli firmalar gibi yeni nesil fintech oyuncularının uygulamalarını kullanıyordu. Öte yandan bankalar, bireysel müşterileri için Bitcoin’den uzak durdu, ancak son zamanlarda bu durum da değişiyor.

NYDIG başkanı Yan Zhao’ya göre bankalar şu anda müşterilerinin Coinbase, Kraken ve diğer kripto borsalarına dolar gönderdiğini gördükleri için BTC hizmeti fikrine açıklar. Zhao, şunları söylüyor:

Bankalar müşterilerin yalnızca Bitcoin istediğini düşünmüyor, ‘Bunu yapmamız gerek, çünkü verileri görüyoruz,’ diyorlar. Dünyanın Coinbase’e, Galaxy Digital’a ve Kraken’e para yatırdığını görüyorlar.

Bitcoin hizmetinde akran baskısı mı etkili oldu?

FIS dijital bankacılık başkanı Rob Lee’ye göre, yüzlerce küçük banka katıldıkça, JPMorgan Chase ve Bank of America gibi devler, bankaların bireysel müşterilerine kripto teklif etme baskısıyla karşılaşabilir.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Mart ayında Morgan Stanley, müşterilerine Bitcoin fonları sunan bankalar arasında ilk sırada yer aldı. Goldman Sachs da hızlı bir şekilde kendi duyurusunu yayınladı. Ayrıca JPMorgan’ın NYDIG ile birlikte kendi ürününü değerlendirdiği bildirildi.

Sells’e göre bankalar, müşterilerinden Bitcoin ticareti için ne kadar ücret alacaklarını belirleyecek ve bu ücret gelirinin çoğunu elinde tutacak. CNBC’de yer alan bilgilere göre ilk Bitcoin ürününü piyasaya sürdükten sonra NYDIG, Bitcoin olarak ödenen banka kartı ödülleri ve FDIC sigortalı ancak faiz ödeyen yeni bir banka hesabı türü de dahil olmak üzere diğer hizmetleri planlıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.