Kritik Gelişme: Bakan’dan Kripto Para Düzenlemeleri ve Vergi Açıklaması!

Kriptocat Haber Editörü
Kritik Gelişme: Bakan’dan Kripto Para Düzenlemeleri ve Vergi Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralara yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Lütfi Elvan, kripto para birimlerine yönelik vatandaşları ihtiyatlı, dikkatli olmaya çağırdı ve “Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı, kripto düzenlemesinin ayrıntılarını da paylaştı. Lütfi Elvan MASAK’ın kripto platformları üzerinde yetkilendirildiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı’ndan, kripto para birimlerine yönelik önemli açıklamalar

CNN Türk yayınında soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para düzenlemelerine yönelik kritik açıklamalarda bulundu. Kripto paralara yönelik değerlendirmelerde de bulunan Lütfi Elvan, vatandaşların kripto para ile ilgili işlemlerde çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı, kripto paralara yönelik ilginin Türkiye ve dünyada Covid-19 süreciyle birlikte ciddi oranda arttığına dikkati çekiyor. Lütfi Elvan, tüm dünyanın bu konuda düzenlemeler üzerine çalışıldığını söyledi.

Lütfi Elvan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde kara para ve terörizmin finansmanı konusunda çalışma yapan Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) bu platformlara yönelik tedbir alınmasını istediğini bildirdi. Lütfi Elvan, bu platformların denetlenmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Lütfi Elvan konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Bizim de taslak bir çalışmamız var şu anda, bir kanun teklifi olacak muhtemelen. Arkadaşlarımız çalıştılar, biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Kritik Gelişme: Bakan’dan Kripto Para Düzenlemeleri ve Vergi Açıklaması!

Lütfi Elvan: MASAK’ın her türlü, bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var

Lütfi Elvan, Merkez Bankası’nın da bu konuda düzenleme yaptığını belirtiyor. Lütfi Elvan, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) da bu kripto platformlarını denetleme yetkisi verdiklerini söyledi. Lütfi Elvan, konuya yönelik bir rehber hazırladıklarını belirtti. Lütfi Elvan konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Bu platformların uyması gereken kuralları belirledik. Uymadıkları halde nasıl bir yaptırımla, ne kadarlık bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacak. MASAK’ın her türlü, bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformları, şüpheli alım satım işlemi yapan müşterilerini bildirmeleri ile yükümlü kıldık. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları MASAK’a bildirme zorunluluğu getirdik.

Lütfi Elvan: Özellikle kripto paralarda vergilendirme konusu üzerine çalışıyoruz

Lütfi Elvan, konunun SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumları ilgilendiren kısımlarını da açıkladı ve şunları söyledi:

Bakan yardımcımız başkanlığında, iki aydır bu konu üzerine çalışıyoruz. Neticesinde biz bir taslak çalışması yaptık. Tam anlamıyla olgunlaşmadığı için detaya girmek istemiyorum. Ama kripto varlık çeşitlerinin tanımlanması, bu yasal düzenleme içerisinde ilk önce yapmamız gereken şey. Bunun dışında kripto varlıkla ilgili platformların yükümlülükleri neler olacak? Bunların ortaya konması gerekiyor. Bu platformların uyması gereken ilkeler esaslar nelerdir? Bu platformların müşterilere karşı sorumlulukları ne olacak? Bunların ortaya konması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yaptılar, bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de bu noktada adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamalar nelerdir, ne tür bir yapı var? Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor ki, arkadaşlarımız konuşuyorlar. Bu alanların tamamı, tüm dünyada çalışılan alanlar.

Kritik Gelişme: Bakan’dan Kripto Para Düzenlemeleri ve Vergi Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı: Kripto para birimlerini yasaklamak gibi bir yaklaşımımız yok!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para birimlerini yasaklamak gibi bir yaklaşımlarının olmadığını belirterek şunları söyledi:

Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok. Bu alanda alım satım yapan insanların da kötü niyetli olduğunu düşünmüyoruz. Vatandaşlarımızın mutlaka ihtiyatlı, dikkatli olması gerekiyor, kendilerini, yaşamlarını, gelirlerini riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları lazım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.