Kripto Parayla Ödeme Yapan Patron, Para Birimi Artınca İade Talep Etti

Kriptocat Haber Editörü
Kripto Parayla Ödeme Yapan Patron, Para Birimi Artınca İade Talep Etti

MarketWatch’tan Quentin Fottrell, kaleme aldığı bir yazısında daha evvelce bir okuyucusuna kripto parayla ödeme yapan işvereninin, kripto para ünitesinin yükselmesinden sonra iade istediğini tez etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli iş geliştirme uzmanı Fottrell, kontratlı işler için kripto parayla ödeme yapan şirketin, varlık fiyatında değerli bir yükselişin akabinde token’ları iade etmesini istediğini sav etti. Fottrell, yazısında olayı yaşayan kişinin tabirlerine yer verdi:

“Bir teknoloji şirketi için kontratlı olarak birtakım iş geliştirme çalışmaları yaptım. CEO, 2020 baharında işe başladığımda bana kripto para ile ödeme yapılacağını belirtti. Kontrata ‘şirket USD cinsinden ödemeyi seçebilir’ halinde bir unsur ekledi. Mukavelenin bu kısmını sildim zira kripto para ile ödeme alma riskini alacaksam ve apansız fiyatın kıymet kazanması durumunda, şirketin bana USD cinsinden ödemeye dönmesini istemiyordum. Ağustos 2020’de iş sonunda kripto para ünitesinde ödeme aldım. O vakitten beri, kripto para ünitesi fiyatları fırladı. Şu an itibariyle, ödeme aldığım kripto para %700 arttı.”

Crypto Confused takma ismini kullanan okuyucu, mektubunun devamında şunları söyledi: “Bugün CEO’dan şöyle bir e-posta aldım: ‘Şirket için rastgele bir gelir sağlamadığınız ve şu anda rastgele bir takip çalışması yapmadığınız için, lütfen Ağustos 2020’de alınan tüm kripto paraları geri gönderin. Şirkette çalışılan saatler için USD cinsinden fatura kesebilir.’ Ne yapacağımdan pek emin değilim. Bu şahısla uzun yıllar çalıştım ve makul bir çalışma hali üzerinde anlaştıktan sonra ödeme şartlarını değiştirme eğiliminde.” Crypto Confused, son olarak şunu sordu:

“Adil bir tahlilin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Kripto para ünitesinin bir kısmını çalışılan saatler baz alınarak iade etmeli miyim? Bu patrona ne söylemeliyim?”

Pahası Düşseydi Ne Olacaktı?

Quentin Fottrell, okuyucusunun mektubuna şu biçimde yanıt verdi:

“Kripto para ünitesinin bedeli Ağustos 2020’den bu yana %700 düşseydi, size dolar olarak ödeme yapmak ister miydi? Bugün birdenbire bu ölçüye düşerse, bunun takibini yapar mıydı?”

Fottrell, mukaveledeki unsurların değiştirilmesinin ve iade talep edilmesinin şirket aleyhinde davaya kadar gidebileceğini söyledi. Fottrell, şunları ekledi:

“Kontratta size dolar yahut kripto para olarak ödeme yapılabileceğini söylese bile, maaşı geri istemek büsbütün farklı bir husustur. Ayrıyeten ister Bitcoin, ister Ethereum olsun çalışanlara kripto para ünitesinde ödeme yapmak hem patron hem de çalışan için riskli bir uygulamadır. Para ünitesinin bedeli, deneyimlediğiniz üzere yükselebilir ve düşebilir ve bu para ünitesinin paha kazanmasıyla ilgili olarak hem patron hem de çalışan için vergi problemleri vardır. Patronunuz ödeme tarihinde kripto para ünitesinin pahasını kaydetmeli ve çalışanlar ödemelerini kripto değil dolar cinsinden bildirmelidir.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.