Kripto Para Platformları Kullanıcılar Adına Stopaj Uygulayabilir

Kriptocat Haber Editörü
Kripto Para Platformları Kullanıcılar Adına Stopaj Uygulayabilir

Hürriyet Gazetesi’nden Sevinç Karanfil’in haberine nazaran kripto paralarla ilgili yapılan çalışmalarda sermaye koşulunun yanı sıra stopajın da görüşüldüğü belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Daha evvel verdiğimiz bir haberde yetkililerin kripto paralarla ilgili çalışmada çeşitli kurumlardan görüş istediğini sizlere duyurmuştuk. Karanfil de haberinde bu noktaya vurgu yaparak, Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumundaki çalışmaya; SPK, Gelir Yönetimi, Merkez Bankası ve BDDK’nın katıldığını belirtti. Çalışmanın emelinin ise yatırımcının korunması, kripto paraların alım satımında kontrolün sağlanması ve nezaret sistemlerinin güçlendirilmesi olduğu tabir ediliyor. Birinci planlanan düzenlemeler ortasında şunların yer aldığı belirtildi:

  • Lisans kuralı
  • Minimum sermaye kuralı
  • Teknik yeterlilik koşulu
  • Kurumda çalışanlarda SPK lisansı kuralı

Stopaj Konusu Üzerinde Duruluyor

Şu anda bilindiği üzere kripto paralarla alakalı vergi düzenlemesi de dahil olmak üzere rastgele yasal bir altyapı bulunmuyor. Çalışmalar kapsamında vergilendirmeye yönelik ülke örneklerinin incelendiği yazan haberde Türkiye’de stopaj alınması üzerinde durulduğu tabir edildi. Kıscası aracı kurum müsaadesi alan kripto para platformları kullanıcıları ismine stopaj uygulayabilecek. Bu da platformların vergilendirmede aracı olmasını sağlayacak.

Ayrıyeten kripto para ünitelerinin emtia kabul edilmesi durumunda ise alım satım yapanların mükellef olmasının da gündeme geleceği haberde yer alan kıymetli ayrıntılardan.

22 Kripto Para Borsası Var

Haberde yer alan bilgilere nazaran Türkiye’de 22 adet kripto para borsası var. Ancak bu sayının merdiven altı firmalarla birlikte 40’ı bulduğu tabir ediliyor. Haberde ayrıyeten 22 borsanın, borsa biçiminde hareket ettiği, kalan 18 borsanın ise firma üzere hareket ettiği yani yatırımcıların paralarını firmalara verdiği ve firmaların yatırımcılar ismine alım yaptığı bilgisi yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.