Kripto Para Borsalarını Düzenleme İçin Çalışma Grubu Oluşturuldu

Kriptocat Haber Editörü
Kripto Para Borsalarını Düzenleme İçin Çalışma Grubu Oluşturuldu

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) nezdinde kripto para platformlarının düzenlemesine ait bir çalışma kümesi oluşturuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran 15 aracı kurumdan 20 kişinin yer aldığı çalışma kümesi içerisinde CTO’lar ve hukukçular bulunuyor. Çalışma kümesinin başında ise TSPB Meslek Komitesi Lideri Erhan Topaç’ın yer aldığı bildirildi. Ayrıyeten çalışma gurubu düzenleme taslağı oluşturarak, bölümde yer alan platformların da görüşlerine başvuracak.

Talep SPK’dan geldi

TSPB Lideri Tevfik Eraslan’ın Pazartesi günü SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile bir ortaya geldiği bildirildi. Bu buluşmada SPK Başkanı’nın TSPB bünyesinde bir çalışma kümesi kurulmasını istediği söz ediliyor. Taşkesenlioğlu’nun çalışma kümesinin bu Cuma’ya kadar düzenleme ile ilgili önereceği taslağı tamamlamasını istediği de gelen bilgiler ortasında.

Gelen bilgilere nazaran taslakta kripto para alım satım platformlarının süreç kuralları, platform sahiplerinde yer alması gereken yetkinlikler, prosedürler ve iç kontrol düzeneklerinin nasıl olması gerektiği ve sermaye üzere hususlar yer alabilir.

Düzenlemenin gayesinin platformları güç durumda bırakmak olmadığı tabir edilirken, istenenin risklerin belli düzeye indirilmesi ve işleyişe pürüz olmayacak bir yapılanma oluşturulması olduğu lisana getiriliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.