Kripto para borsalarına Takasbank formülü masada

Kriptocat Haber Editörü
Kripto para borsalarına Takasbank formülü masada

Kripto para Borsalarında art geriye yaşanan dolandırıcılık olaylarının akabinde mevzuyla ilgili çalışma başlatan Türkiye, Takasbank gibisi bir kurumsal yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini sonlandırmayı planlıyor. Kelam konusu şirketler için kıymetli sermaye koşulları ve bankalarla birlikte çalışmalarına yönelik düzenleme de masadaki başka formüller ortasında.

Türkiye’de binlerce kişi geçen hafta evvel Thodex gerisinden Vebitcoin yerli isimli kripto pazarlarındaki krizlerin akabinde tasarruflarını kaybetti. Yaşanan zararın meblağı tam olarak belirlenemese de milyar liralarla söz ediliyor. Thodex skandalı sonrasında hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin mevzuyla ilgili çalışmasını kısa müddette tamamlayacağı tabir edilmişti.

Bloomberg’in haberine nazaran süreçte izlenecek yor haritasıyla ilgili formüller netleşmeye başladı. Üst seviye yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içerisinde mevzuyla ilgili çalışmasını sonuçlandıracağını ve dünyada kripto para piyasalarıyla ilgili regülasyonu tamamlayan birinci ülkelerden biri olacağını söyledi.

Merkez Bankası bir müddet evvel 30 Nisan prestijiyle kripto varlıkların ödemelerde direkt ya da dolaylı biçimde kullanılmasını yasaklamıştı. Bu adımın akabinde şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar bir dizi alanda değişiklikler yapılacak. Yetkilinin verdiği bilgilere nazaran düzenleme ile ilgili üç ana başlıkta adımlar masada.

Şirketler yalnızca alım satımlara aracılık yapabilecek

Üzerinde durulan birinci formül, şirketlerin kripto paraları saklama yahut öbür adreslere nakletme yetkilerinin sonlandırılması. Bu kapsamda Takasbank gibisi bir yapı oluşturulabilir. Buna nazaran, pazarda faaliyet gösteren şirketler yalnızca alım satımlara aracılık yapabilecek fakat, müştelerin paraları konusunda rastgele bir tasarrufta bulunamayacak.

Hükümetin üzerinde durduğu ikinci adım şirketlerin sermaye yapılarıyla ilgili. Türkiye Thodex örneğinde hayli düşük sermayelerle kripto pazarı kurulabileceğine şahit oldu. Yetkili, “Bu alanda bankalardan daha zayıf, bankacılık sisteminin yanına bile yaklaşamayacak bir işleyişe müsaade verilmeyeceğini” vurguladı.

Bankalara piyasaya giriş için yeşil ışık

Tıpkı yetkili ayrıyeten bankaların da bu pazara ilgi duyabileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini kaydetti. Yetkilinin verdiği bilgiye nazaran coin alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da aşikâr ölçütlere bağlanabilir.

Çalışmalarda üzerinde durulan üçüncü temel husus ise kripto borsa sahiplerinin taşıması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun “liseden terk” olduğuna işaret eden yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim seviyesindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine işaret etti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teklifleri doğrultusunda MASAK, SPK ve Hazine ortasında yürütülüyor. Bakanlık, hususa ait yorum yapmadı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.