Kripto Para Birimleri Düşerken Altın ve Gümüş Fiyatları Yükseliyor

Kriptocat Haber Editörü
Kripto Para Birimleri Düşerken Altın ve Gümüş Fiyatları Yükseliyor

Kitco analisti Jim Wyckoff bugün Altın fiyatlarını konu alan bir yazı kaleme aldı. Gündeminde kripto para birimlerindeki düşüş de yer alıyordu.

Altın fiyatları

Altın ve gümüş fiyatları Pazartesi günü öğle saatlerinde daha yüksek seviyelerde yer aldı. Altın neredeyse dört ayın en yüksek seviyesi ve gümüş ise son üç ayın zirvesinde bulunuyor. Her iki değerli metal de küresel borsalar tarafından destekleniyor. Ticaret haftası biraz düzeltmelerle başladı. Kripto para piyasaları daha büyük bir darbe alıyor. Altın ve gümüş için boğa teknik tabloları da şu anda metal boğalarına çok güveniyor. Haziran ayı altın vadeli işlemleri 29.30 $ artarak 1.867.50 $’a ulaştı ve Temmuz Comex gümüş vadeli işlemleri ise 0.935 $ artışla 28.30 $/ons oldu. Bugünkü raporlar, para akışlarının SPDR Gold Trust borsa yatırım fonuna geri döndüğünü söylüyor. Bu durum kısmen son zamanlarda düşüşe geçen kripto para birimlerinden kaynaklanıyor.

Küresel borsalar

Küresel borsalar çoğunlukla bir gecede zayıfladı. ABD borsa endeksleri öğle saatlerinde düşüşte. Piyasadaki tartışma, enflasyonist baskıların yolda ekonomik sıkıntı yaratacak seviyelere çıkıp çıkmayacağı üzerine olmaya devam ediyor. Şu anda Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar, yükselen enflasyonun yalnızca “geçici” bir mesele olduğu. Bununla birlikte, diğer ekonomistler ve piyasa analistleri, enflasyonun yardımcı olamayacağını ancak önümüzdeki aylarda sorunlu hale geleceğini ve genel olarak yükselen ham emtia fiyatları da dahil olmak üzere halihazırda güçlü kanıtlara işaret ettiğini söylüyorlar. Tarih, sorunlu hale gelen fiyat enflasyonunun metal piyasaları için yükselişe geçtiğini gösteriyor. Gecelik haberlerde, Nisan ayında sanayi üretimi yıllık %9,8 artarken, perakende satışlar bu dönemde %17,7 arttığı için Çin, Pazartesi günü genel olarak daha güçlü ekonomik veriler bildirdi. Perakende satış rakamı tahmin edilenden daha düşüktü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden çıkan bu rakamlar kesinlikle daha yüksek enflasyona işaret ediyor. Bugün dış piyasalar, ABD doları endeksinin zayıfladığını görüyor. Bu arada Nymex ham petrol fiyatları daha yüksek seviyede bulunuyor ve varil başına 66,25 dolar civarında işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi şu anda %1,625 civarında geliyor.

Sarı metal fiyatları

Kripto Para Birimleri Düşerken Altın ve Gümüş Fiyatları Yükseliyor

Teknik olarak, Haziran altın vadeli işlem fiyatları kilit 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı. Altın boğaları genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip ve bugün daha fazla güç kazandı. Günlük çubuk grafikte yedi haftalık bir fiyat artış trendi var. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.900.00 Dolar’da sağlam direncin üzerinde bir kapanış yapmak. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.800.00 Dolar’lık sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.875.00 Dolar’da ve ardından 1.881.00 dolarda görülüyor. İlk destek 1.850.00 Dolar’da ve ardından bugünün düşük seviyesi olan 1.841.10 Dolar’da görülüyor. Wyckoff’un Piyasa Değerlendirmesi: 7.0

Gümüş fiyatları

Kripto Para Birimleri Düşerken Altın ve Gümüş Fiyatları Yükseliyor

Temmuz ayı gümüş vadeli işlem fiyatları bugün üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Gümüş boğaları, genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Günlük çubuk grafikte yedi haftalık bir yükseliş trendi var. Gümüş boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Şubat ayının yüksek seviyesi olan 30.015 Dolar/ons seviyesinde sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları geçen haftanın düşük seviyesi olan 26.78 Dolar’daki sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç 28.50 Dolar’da ve ardından 29.00 $’da görülüyor. Bir sonraki destek 28.00 Dolar’da ve ardından bugünün düşüğü 27.44 Dolar’da görülüyor. Wyckoff’un Pazar Değerlendirmesi: 7.0.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.