Korkutan Veriler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

Kriptocat Haber Editörü
Korkutan Veriler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

Blockchain analitik firması Glassnode, lider kripto para Bitcoin (BTC)’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.802 dolardan %50 çöküşünün ardından ikinci bir Bitcoin panik satışı potansiyelini değerlendiriyor. Ünlü platforma göre, bazı veriler yeni bir satış dalgasına işaret ediyor.

Glassnode: Son Bitcoin çöküşü tarihteki birçok satış gölgede bıraktı

Haftalık analizinde Glassnode, son çöküş sırasında meydana gelen kayıp miktarının Mart 2020, Kasım 2018 dahil olmak üzere Bitcoin’in tarihindeki diğer tüm çöküş olaylarını ve Ocak ve Şubat aylarında son boğa piyasasını bitiren satışları gölgede bıraktığını söylüyor.

Korkutan Veriler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

Firma ayrıca, piyasadaki gerçekleşmemiş kayıpların miktarına da göz atıyor ve BTC bir rahatlama rallisini ateşlediğinde yatırımcıların pozisyonlarını satılıp satılmayacağını düşünüyor. Glassnode konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Geriye kalan önemli bir soru, gerçekleşmemiş kayıpların büyüklüğü nedir, ya da başka bir deyişle, kaç tane yatırımcı hala panik satışı yapabilir? Toplam su altı değeri ile mevcut piyasa değeri arasındaki oranı sunan Göreli Gerçekleşmemiş Kayıplar metriğini inceliyoruz.

NUPL göstergesine göre, Bitcoin’in piyasa değerinin sadece yarısı kârda

Glassnode, şu anda 735 milyar dolar olan Bitcoin’in tüm piyasa değerinin %9 ila %9.5’inin, yaklaşık 65 milyar dolara denk gelen gerçekleşmemiş kayıplar üzerinde oturduğu sonucuna varıyor. Analitik firması, BTC piyasasının kar veya zarar durumunda olup olmadığını belirleyen Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) metriğinin 0,5 seviyesinin altına düştüğünü ve Bitcoin’in piyasa değerinin sadece yarısının kârda olduğunu gösterdiğini ekliyor. 

Korkutan Veriler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?Kaynak: Glassnode

Önemli olsa da 0,5 NUPL alanı önceki boğa koşularında destek görevi gördü ve 2017 döngüsü zirveden önce dört kez bu seviyeye ulaştı. 2021 boğa piyasasında, en son düzeltme, BTC’nin 0,5 puana ilk ulaştığı zamanı işaret ediyor.

Glassnode: Bitcoin için yeni bir panik satışı kartlarda görünüyor

Glassnode, piyasadaki çöküşten en çok etkilenenlerin açık ara kısa vadeli yatırmcılar olduğunu söylüyor. Glassnode konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Kısa vadeli sahipler şu anda kripto paralarında piyasa değerinin %33,8’i kadar toplam gerçekleşmemiş zarara sahipler. Bu, yalnızca aşağıdakiler dahil olmak üzere Bitcoin tarihindeki en aşırı dezavantajlarla karşılaştırılır: 2013’ün ilk Boğa zirvesi, 2014-15’teki
üç etkinlik, 2018 Mart ve 2020 çöküşü…

Korkutan Veriler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Bitcoin için ek bir panik satışı kartlarda görünürken, analiz platformu BTC’nin sağlıklı bir noktada olduğuna inanıyor. Glassnode konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Genel olarak, bu spekülasyon ve kaldıraç dalgalanması sağlıklı ve gerekli bir süreçtir. Çünkü aşırı spekülasyonu ortadan kaldırır ve satıcıları daha organik fiyat hareketinin geri dönmesine izin vermeye zorlar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.