JPMorgan’dan Düzeltme Sonrası Bitcoin ve Altcoin Yorumları

Kriptocat Haber Editörü
JPMorgan’dan Düzeltme Sonrası Bitcoin ve Altcoin Yorumları

Son haftalarda önemli fiyat düşüşlerine rağmen, bir JPM analisti, Bitcoin ve Altcoin piyasasının 2017 ve 2018’e kıyasla şimdi daha dayanıklı olduğu sonucuna vardı. En sonki şiddetli çöküşü 2018’deki aynı gelişmelerle karşılaştırdıktan sonra, JPMorgan Chase & Co’dan kıdemli bir stratejist, şu anda piyasanın durumunun üç yıl öncesine göre önemli ölçüde daha dayanıklı ve sağlam olduğu sonucuna vardı.

2021 ve 2018 Bitcoin ve Altcoin piyasa düzeltmeleri

Elon Musk ve Tesla’nın birkaç hafta önce başlattığı ve Çin’in de destek olduğu son çöküş, piyasadaki en şiddetli düzeltme oldu. Birkaç gün içinde, Bitcoin 50.000 $’dan 30.000 $’a düştü ve çoğu altcoin daha da yükseldi. Yukarıda belirtilen iki neden çöküşün başlangıcı olarak kabul edilebilirse de, aşırı kaldıraç kullanan traderlar pozisyonlarının tasfiye edildiğini görmeye başlayınca durum daha da kötüleşti. Bu olumsuz gelişmeler, birçok uzmanın şu anda piyasanın durumu hakkında spekülasyon yapması için kapıyı açık bıraktı ve bunu en son yapan JPM’nin faiz türevleri stratejisi başkanı Josh Younger oldu. Younger, bu piyasa çöküşü ile 2018’in başlarında yaşananların benzerliklerini ana hatlarıyla açıkladı

JPMorgan’dan Düzeltme Sonrası Bitcoin ve Altcoin Yorumları

Younger, bu sefer öncelikle Kuzey Amerika’dan gelen piyasa volatilitesi de dahil olmak üzere birkaç önemli farklılığın ana hatlarını çizdi.

Kripto para piyasası 2021’de daha dayanıklı

Younger’in altını çizdiği ikinci ve belki de daha dikkate değer neden, çöküşün ardından piyasanın durumuydu. Younger, Kripto para birimi alanının, tüm grafiklerde hızlı geri kazanımlarla %50’lik düşüşlere oldukça iyi tepki verdiğini belirtti. Kıdemli stratejist, fiyat düşüşlerinin kendi kendini güçlendiren kısır döngüsünün ortasında olduğumuz görüşüne karşı çıktığı sonucuna vardı. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere kripto topluluğu birçok kez 2020/2021 boğa koşusunun üç yıl önceki döngüden oldukça farklı olduğunu iddia etti. Piyasa artık daha olgun ve kurumların, bankaların ve büyük şirketlerin girişi bu anlatıyı kanıtlıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.