JPMorgan, İlk Bitcoin Fonunu Çıkarmaya Hazırlanıyor Olabilir

Kriptocat Haber Editörü

JPMorgan Chase, belirli müşterilere aktif olarak yönetilen bir Bitcoin fonu sunmaya hazırlanıyor. Dolayısıyla kripto para birimlerini benimseyen en yeni, en büyük ve en “olasılık dışı” ABD mega bankası haline gelecek. Olasılık dışı olmamasının sebebi olarak JPM CEO’sunun kripto paralara yönelik söylediği sarf ettiği olumsuz yorumları gösteriliyor.

CoinDesk’te yer alan bilgilere göre JPMorgan’ın Bitcoin fonu bu yaz piyasaya sürülebilir. Haber kaynağına göre bir başka kaynak, kurumsal Bitcoin mağazası NYDIG’nin JPMorgan’ın saklama sağlayıcısı olarak hizmet vereceğini söyledi.

Ayrıca kaynaklara göre JPMorgan’ın Bitcoin fonu aktif olarak yönetilecek. Bu durumun, Pantera Capital ve Galaxy Digital gibi kripto endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler tarafından sunulan pasif ücretten kayda değer bir kırılma noktasını işaretlediği belirtiliyor. Galaxy ve NYDIG, şimdi Morgan Stanley müşterilerine BTC fonları sunuyor.

CoinDesk’e göre duruma aşina olan bir kaynak, JPMorgan fonunun özel varlık müşterileri için olacağını belirtiyor.

JPMorgan CEO’sunun Bitcoin yorumları

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, 2017’de Bitcoin’i “tehlikeli bir dolandırıcılık” olarak nitelendirmişti ve daha sonra bu varlıklara dokunan herhangi bir trader’ı “saniyesinde kovma” tehdidinde bulundu. “Satın alacak kadar aptalsan, bedelini de bir gün ödersin,” ifadelerini kullandı.

“Dolandırıcılık” etiketini hızlı bir şekilde geri çekip yakın zamanda bu tarz söylemlerini azaltmış olsa da kripto para birimleri için hükümet düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu defalarca savunan Dimon, geçen yılın sonlarında Bitcoin için “bana göre değil,” demişti.

CEO’sunun kripto paraları kişisel olarak küçümsemesine rağmen Kurumsal ve Yatırım Bankacılık bölümündekiler Şubat ayında müşteri talebinin kurumu değişmeye zorlayabileceğini kabul ettiler.

JPMorgan’ın devasa yatırım, ticari bankacılık ve varlık yönetimi bölümleri, müşteriye dönük Bitcoin fonu yeni olsa bile, kripto ve blockchain işlemlerinde kademeli olarak gelişti. Bankanın araştırma analistleri, müşterilere sunulan raporlarda Bitcoin’in fiyatı ve beklentileri hakkında düzenli olarak analizlerini yayınlamaya devam ediyor.

Örneğin firmanın Onyx bölümü, blockchain teknolojisi ve JPM Coin aracılığıyla bankalar arası ödemeleri hızlandırmayı hedefliyor. Beş yıllık sessiz gelişiminin ardından Onyx, blockchain mühendislerini işe almaya başladı.

JPMorgan’ın yeni fon ürünü, ilk defa doğrudan Bitcoin’in performansına bağlı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.