İzmir’de Kripto Para Vurgunu: Dolandırıcılık Yöntemi Şaşırttı!

Kriptocat Haber Editörü
İzmir’de Kripto Para Vurgunu: Dolandırıcılık Yöntemi Şaşırttı!

Kripto para dünyasında kimi zaman vurgun haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu kez vurgun haberi İzmir’den geldi. Kripto para birimleriyle dolandırıcılık yaptığını iddia edilen 3 şüpheliden 1’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dolandırıcıların yöntemine bakıldığında ise ilginç bir yöntemin uygulandığı görülüyor.

Kripto para vurgunu

2021 yılının Ekim ayında polise müracaat eden bir mağdur Türkiye’de faaliyet gösteren bir dijital para şirketinin hesabında bulunan parasının yetkisiz erişimle çalındığı ihbarında bulundu. Bu ihbar üzerine çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilerin, “oltalama” adı verilen ilginç bir yöntemle hareket ettiklerini belirledi. Gerçek Bitcoin borsasının internet sitesine çok yakın URL adresleri ile sahte site oluşturan dolandırıcılar, daha sonra da “kripto para firmasından teknik destek amacıyla arıyoruz” bahanesini üreterek telefonla aradıkları müşterilerin hesaplarına ulaştıklarını tespit etti.

Polis ayrıca yaptığı araştırmada zanlıların kripto paralarla ilgili izleri kaybetmek için çok sayıda Bitcoin borsasına gönderim yaparak daha sonra ilgili meblağı kendilerine ait olan banka hesaplarına çektiklerini belirledi. Burada ayrıca mağdur olan kişinin tek bir kişiyle sınırlı kalmadığı ayrıca 13 kişinin daha kripto paralarının aynı yöntemle aynı kişilerce çalındığı ortaya çıkarıldı. Kriptokoin.com olarak yukarıda belirttiğimiz üzere 3 zanlının yakalanmasının ardından 1 kişi tutuklandı diğer 2 kişi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.