İsviçre ve Fransa Merkez Bankaları CBDC Projesi İçin Bir Araya Geldi

Kriptocat Haber Editörü
İsviçre ve Fransa Merkez Bankaları CBDC Projesi İçin Bir Araya Geldi

Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, Fransa ve İsviçre merkez bankalarıyla birlikte bugün, hudut ötesi mutabakatlar için bir merkez bankası dijital para ünitesi deneyi üzerinde işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Project Jura isimli teşebbüs, Accenture liderliğindeki Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange ve UBS’nin iştirakiyle bir özel dal konsorsiyumunu içerecek. Bir açıklamaya nazaran Project Jura, CBDC yahut wCBDC ve bir Fransız dijital finansal enstrümanı ile dağıtılmış bir defter teknolojisi platformunda hudut ötesi muahedeyi keşfetmeyi hedefliyor. Deney, “finansal enstrümanın ödemeye karşı ödeme uzlaşma sistemi yoluyla bir euro temelli wCBDC’ye karşı takasını ve bir ödemeye karşı ödeme uzlaşma sistemi yoluyla bir euro temelli wCBDC’nin bir İsviçre frangı wCBDC’ye karşı takasını” içerecek.

BIS İnovasyon Merkezi lideri Benoit Cœure, bahisle alakalı olarak şu sözleri kullandı:

“G20, hudut ötesi ödemelerin artırılmasını bir öncelik haline getirdi ve uğraşları koordine etmek için çok yıllı bir yol haritası belirledi. Deney, wCBDC’nin hudut ötesi kullanım durumlarında suratı, verimliliği ve şeffaflığı nasıl artırabileceğini keşfederek bu çalışmaya katkıda bulunuyor.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.