İsveç Merkez Bankası, Handelsbanken ile Dijital Para Birimini Test Edecek

Kriptocat Haber Editörü
İsveç Merkez Bankası, Handelsbanken ile Dijital Para Birimini Test Edecek

İsveç Merkez Bankası Riksbank, e-kronanın nasıl çalışabileceğini test edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Riksbank, önerilen merkez bankası dijital para ünitesini (CBDC) ticari banka Handelsbanken ile test etmeyi planlıyor. Reuters’in Cuma günü bildirdiğine nazaran, e-krona simülasyon basamağından harici iştirakçilerin bulunduğu bir test ortamına taşınacak. 2019 itibariyle ülkenin en büyük varlık bankası olan Handelsbanken, CBDC’nin gerçek dünyada ödemeleri nasıl yönetim edebileceğini test etmek için merkez bankasıyla birlikte çalışacak. Lider Stefan Ingves’e nazaran Riksbank, Nisan ayında, projenin beş yıl içinde meyvelerini verebilecek bir sonraki kademesine ticari bankaları dahil edeceğini duyurdu.

Reuters, İsveç’in CBDC planlarının geliştirilmesinde büyük ekonomiler ortasında Çin’den sonra ikinci sırada göründüğünü söyledi. Öbür birçok ülke etkin bir araştırma halindeyken, İsveç ve Çin teste başlayan ülkeler ve ikincisi şu anda pilot olarak tüketicilere sunulmakta.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.