İşte Yüzde 40 Bin Yapan SHIB Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kriptocat Haber Editörü
İşte Yüzde 40 Bin Yapan SHIB Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SHIB koin hakkında neler biliyoruz? Meme coin Dogecoin bu yıl en iyi performans gösteren Altcoin’lerden biri oldu. Listenin başında yer alan birçok DeFi koin’ine yaklaşmasa da, DOGE hiçbir proje geliştirmeden ve varlığı destekleyen büyük bir fon olmadan şaka olarak icat edilen bir varlık için önemli ölçüde iyi iş çıkardı. Bununla birlikte, Dogecoin ile rekabet etmek ve dikkati paylaşmak ya da onu Elon Musk’ın favori kripto parasından almak için tasarlanmış bir dizi yeni varlık var. Grubun en dikkate değer olanı, “Doge katili” olarak markalanmış ERC20 token’i olan Shiba Inu olarak karşımıza çıkıyor.

Shiba Inu nedir?

Shiba Inu (SHIB), bir Japon köpek ırkından esinlenerek oluşturulmuş ve adlandırılmış bir ERC20 kripto para birimidir. Hargreaves Lansdown’da kıdemli bir yatırım ve piyasa analisti olan Susannah Streeter, Sun ile yaptığı röportajda belirttiği gibi, “Shiba Inu, bir meme coin haline gelen aynı köpeğe sahip ve Dogecoin’in bir şakayı para kazanmaya dönüştürme başarısını taklit etmeyi hedefliyor.” Streeter, ayrıca Shiba Inu’nun Doge ile rekabet etmek için stratejik olarak geliştirildiğini de belirtti. Ryoshi tarafından kurulan ve geçen yılın Ağustos ayında piyasaya sürülen kripto para birimi, kurucularının Shib’i satın almaya, satmaya ve tutmaya adanmış merkezi olmayan bir borsa olan Shibaswap’i yaratmayı umduğu için piyasayı fethetmeyi amaçlıyor. Sadece aylar önce, Shib neredeyse hiçbir değere sahip değildi. Ancak Okex, Binance ve FTX’te listelendikten sonra Shib, 0.00003429 Dolar’lık bir fiyata ulaşmak için %1.400’ün üzerinde artış gösterdi. Geçen ay Shib %40.000 arttı.

Vitalik Buterin ve Shiba

Yazının yazıldığı sırada SHIB fiyatı %30 düştü. Shiba Inu’nun yaratılması üzerine kurucusu, Vitalik Buterin’e Shib’in bir katrilyon token arzının %50’sinden fazlasını verdiğini söyledi. Pek çok yatırımcı, SHIB hakkındaki şüphelerini ve Binance’te listelendikten sonra hızla yükselen bir acemi varlık olarak inanılırlığını dile getirirken, CZ, Binance borsasını varlığı listelemek için etkileyen yükseliş olayını açıkladı ve şu yorumu yaptı:

“Bazıları SHIB listelemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Kullanıcıları takip ediyoruz. Bugün SHIB nedeniyle ETH para yatırma adreslerimizin tükendiği noktaya kadar talep eden çok sayıda kullanıcı var. Başka bir ERC20 token’i için bu durum daha önce hiç gerçekleşmemişti. Onaylamıyorum. Süper yüksek risk söz konusu.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.