İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Kriptocat Haber Editörü
İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Girişim kapitalisti ve kripto uzmanı Spencer Noon Ethereum için önemli açıklamalar yaptı, Noon’a göre Ethereum (ETH) 10.000 dolarlık bir fiyat etiketine ulaşması mücadelesinde doğru yolda.

Ethereum metrikleri

Yeni bir tweet paylaşımında Noon, Ethereum’un herhangi bir blok zincirinin ağ ücretlerinden en fazla geliri elde ettiğini belirterek başlıyor. Bu durum Noon’a göre piyasa değeri bazında dünyanın en büyük ikinci kripto parasına olan büyük talebi gösteriyor. İkinci olarak, kripto odaklı yatırım fonu DTC Capital’in eski başkanı, Ethereum ağının ödeme devi PayPal’dan 12 kat, Bitcoin’in ağından ise neredeyse iki kat daha değerli olduğunu belirtiyor.

Ethereum, günlük 30,5 milyar dolar değerinde, Bitcoin’den ve diğer tüm blok zincirlerinden çok daha fazla değer koyuyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse PayPal günlük yaklaşık olarak 2,5 milyar dolar değer ortaya koyuyor.

İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Noon, Ethereum’un 10.000 $’a olan yolculuğunun üçüncü işaretinin aktif cüzdanların istikrarlı bir şekilde yukarı doğru tırmanması olduğunu belirtiyor. Aktif cüzdanlar neredeyse haftalık olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum, günlük 625.000 aktif adrese (90 günlük MA) sahip. Bu durum tırmanmaya devam eden ve artık ATH’lerde rahatça oturan bir rakam.

İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Dördüncü işaret, ağırlıklı olarak Ethereum ağına dayanan merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki kilitli değer. Alanda şu anda kilitlenmiş 65 milyar dolar varlık yer alıyor. Bu gelişme Ethereum’un “kurumsal düzeyde finansal teknoloji” olduğunu gösteriyor. Noon, Ethereum’un devam eden büyümesinin beşinci işareti olarak ağda faal halde olan Stablecoin arzının artmasını zikrediyor.

“Ethereum, 50 milyar dolarlık olağanüstü stablecoin arzına sahip. Günlük 500.000 benzersiz gönderici ve günde 20 milyar dolar değerinde alım satım söz konusu. Bu durum patlayıcı ürün-piyasa uyumunun bir işareti.”

Kripto yatırımcısı, Ethereum için bir diğer önemli göstergenin, Ethereum ağında bulunan merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) hacim açısından geleneksel merkezi borsalara rakip olmaya başlaması olduğunu söylüyor.

İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Yedinci gösterge, Wrapped Bitcoin (WBTC) ve pBTC gibi Bitcoin destekli Ethereum tokenlarının da hızla popülerlik kazanmasıdır. Noon, fenomenin “Bitcoin dahil tüm varlıklar için ETH’nin ekonomik bir boşluk haline geldiğinin bir işareti” olduğunu söylüyor.

İşte Ethereum’u 10 Bin Dolara Götürecek 10 Metrik

Diğer metrikler

Noon sekiz numaralı işaretin ETH ağında patlama yapan NFT’ler olduğunu belirtiyor. NFT’ler, onları doğrulanabilir şekilde benzersiz kılan özelliklere sahip blok zinciri tabanlı tokenlardır. NFT alanı son aylarda patladı. Projelerin çoğu Ethereum blok zincirine dayanıyor.

“Ethereum’daki NFT’lerin satışları şu anda yaklaşık 600 milyon doları aştı. Ayrıca 13 parçanın her biri 1 milyon dolara alıcı buldu. Bu gelişmeler ETH’de yeni uygulama kategorilerinin ortaya çıktığının bir işareti.”

Noon’a göre, ETH’nin 10.000 $’a gittiğinin dokuzuncu işareti, Ethereum tabanlı Polygon ağıyla ilgili. Polygon (MATIC), geliştiricilerin Ethereum ağında birlikte çalışabilir blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyor. Noon, bunun ne kadar hızlı geliştiğini  not ediyor.

“Polygon şu anda günde yaklaşık 1 milyon işlem yapıyor. Orada 2 milyar dolardan fazla likiditeye sahip olan Aave de dahil olmak üzere çok sayıda DeFi projesini başlattı. Bu gelişme Ethereum ölçeklenemez anlatısını çürütüyor.”

Noon, Ethereum’un 10.000 doları taşıyacak 10. işaretinin, ETH’nin ücret piyasasını elden geçiren yaklaşan EIP 1559 güncellemesi olduğunu söylüyor. Yatırımcı, merakla beklenen güncellemenin birden fazla seviyede ETH için yükselişe geçtiğini söylüyor.

“Son olarak, 3 aydan daha kısa bir süre içinde (!), EIP-1559 yükseltmesi gerçekleşecek. Muhtemelen her yıl yüz milyonlarca değerinde ETH’nin yakma işlemi olacak. Bu durum ETH değerinin yakalanması ve genel temel yatırım durumu için muazzam bir katalizördür.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.