İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kriptocat Haber Editörü
İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Elon Musk’ın kripto piyasası üzerindeki etkisi, hem Bitcoin hem de Dogecoin (DOGE)’in Tesla CEO’sunun tweet’lerinin ardından büyük fiyat hareketleri sergilemesiydi. Özellikle Dogecoin’in son fiyatını Musk’a borçlu olduğu, herkes tarafından kabul edilen bir durum. Ancak, bu yakında sona mı eriyor? Musk, ardık DOGE’a farklı mı bakıyor? Coin’i farklı mı sunuyor?

Elon Musk’ın Dogecoin planları değişmiş olabilir

Birkaç hafta öncesine kadar Musk’ın Dogecoin topluluğuna yaptığı birkaç katkıdan biri, seçilmş şakalardan oluşan kelime oyunlarıydı. Musk’ın tweet’leri DOGE’un büyümesine yardımcı oldu ve insanlar, kısa vadeli yatırım getirilerinden para kazanabildiği sürece mutluydu. AMBCrypto’dan Jibin George’a göre, son zamanlarda bir şeyler değişmiş gibi görünüyor. Evet, Musk hala şakalarla ilgileniyor, ama aynı zamanda kripto para ekosisteminin özünde biraz daha fazla yer alıyor. Musk, geçtiğimiz günlerde, geliştiricileri DOGE’un işlem verimliliğini iyileştirmeye çağırdığını tweetledi. Daha sonra Tesla CEO’su, aşağıdakileri tweetledi:

Dogecoin’in resmi bir organizasyonu olmadığını ve bana kimsenin rapor vermediğini lütfen unutmayın, bu nedenle harekete geçme yeteneğim sınırlı.

George’a göre, bu tweet, Musk’ın geçmişte DOGE’a karşı yöneltilen iki temel eleştiriyi kasıtlı olarak düzeltmeye çalıştığını gösteriyor. Hem sabit bir çekirdek geliştiricisinin olmaması hem de arz ve kontörlün merkezileştirilmesi iddiası Dogecoin’e karşı yöneltilen en büyük argümanlardan ikisiydi. Ancak, George, “Eğer bir tweet’iniz, bir kripto para birimini günde %20 oranında etkileme yetisine sahipse, gerçekten ‘hareket etme yeteneğim sınırlı’ diyebilir misiniz?” diyor.

İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Anlama Geliyor?

O zaman Elon Musk, neden böyle bir twete attı?

Öyleyse neden Tesla CEO’su DOGE-hype’lama yönteminden uzaklaşıyor? George’a göre en basit ve makul açıklama şu: Dogecoin’in durumunu ana akımın gözünde “gerçek bir kripto” olarak meşrulaştırmaya çalışıyor. Ancak kripto uzmanı, şu anda pazarlama stratejisindeki değişikliği neyin hızlandırdığını tahmin etmenin imkânsız olduğunu söylüyor. Ancak, her şeyin eskisi kadar iyi olmadığına işaret eden baız ipuçları var.

İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Anlama Geliyor?Aktif DOGE adresleri. Kaynak: BitInfoCharts

Örneğin, Kriptokoin.com olarak da daha önce bildirdiğimiz üzere DOGE’un günlük aktif adresleri 9 Mayıs’ta 222.52 bin iken yazım sırasında 54.6 binde. Bu düşüş, DOGE’daki yeni yatırımcı dalgasının bir miktar gerilediğini gösteriyor. Ayrıca, DOGE’un kısa vadeli 7 günlük yatırım getirisi -%13’e kadar geriledi.

İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Anlama Geliyor?Kaynak: Messari

AMBCrypto’dan Jibin George’a göre burada birkaç faktörün dikkate alınması gerekiyor. Öncelikle geçen hafta piyasanın çoğu için oldukça zordu – BTC ve Ethereum büyük ölçüde düştü. Dolayısıyla DOGE’dan da benzer bir düşüş beklendi. Ancak tarihsel olarak altcoin, piyasanın geri kalanından bağımsız olarak hareket etti. DOGE’un yükselişe geçmesiyle, bu sefer başaramaması için başka bir sebep yok gibi görünüyordu. Son olarak, DOGE topluluğunun Musk’ın “ciddi” stratejisini “yemediğini” gösteren bazı kanıtlar bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.