İşte Elon Musk ve Dogecoin İlişkisinin Arka Perdesi

Kriptocat Haber Editörü
İşte Elon Musk ve Dogecoin İlişkisinin Arka Perdesi

Geçen hafta, Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin blockchain’inden sorumlu Ross Nicoll ve diğer üç geliştirici hakkında tweet attı. Tesla ve SpaceX yöneticisi, “Sistem işlem verimliliğini artırmak için Doge geliştiricileriyle çalışmak, potansiyel olarak umut verici” demişti. Peki, geliştirici Ross Nicoll, bunun hakkında neler diyor? İşte Decrypt’te yer alan bir röportaja göre geliştiricinin Elon Musk yorumları ve beraber çalışmak hakkındaki düşünceleri…

Musk ve Dogecoin

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Musk, Tesla’nın bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımıyla, dünyanın ilk kripto para birimini gerçek anlamda ana akım haline getirebilmesiyle alanda oldukça önemli bir konuma gelmişti. Elbette Musk, Dogecoin hakkında da “sadece şaka amacıyla” tweet atmayı seviyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda Tesla, sürpriz bir U dönüşü yaptı. Tesla’nın Bitcoin’i elinde tutmaya devam edeceğini belirtirken, çevresel kaygılar nedeniyle artık ödeme olarak kabul etmeyeceğini ve daha yeşil bir alternatif arayışında olduğunu açıkladı. Bu durum, Bitcoin’in geçtiğimiz hafta %30 değer kaybetmesine neden oldu.

İşte Elon Musk ve Dogecoin İlişkisinin Arka Perdesi

Öncelikle Nicoll, Nicoll, tweet’in ardından “Şaşkına döndüğünü” söyledi ve “Elon, bize bunu yapacağını söylemedi” dedi. “Bizi hazırlıksız yakaladı. Ancak bu olayın nereye gideceğini merak ediyordum,” dedi. Şimdiye kadar Musk’ın Dogecoin ve ekibi ile uygulamalı olarak ilgilendiği bilinmiyordu. Tweet’leri 2021’in başından bu yana Dogecoin’i %10.000 yükseltmesine rağmen.  Musk, tokenin kurucularının kendisine Dogecoin CEO’su rolü teklif edildiğinde proje hakkında ilk tweet’ini atmıştı. Musk’ın tweet’inden önce çok az kişi kendisinin ekibe fon sağlamak için gönüllü olduğunu biliyordu (bu isteği, ekip tarafından reddedildi).

Geliştirici, Musk ile DOGE ekibi arasındaki ilişkiyi detaylandırdı

Nicoll, “Musk arada sırada mesaj atar. Ne zaman atsa, geliştiricileri bir ‘faaliyet telaşı’ sarar,” dedi. Birçok insan, Musk’ın uzun zamandır neredeyse hiç geliştirilmemiş olan DOGE’da nasıl bir potansiyel gördüğünü merak etti. Nicoll, özellikle Dogecoin güncellemelerinin 18 ayı bulması nedeniyle “sadece geliştirme uğruna geliştirme çabası harcama konusunda” hiçbir anlam görmediğini söylüyor. “Neden sık sık güncelleme yapalım ki? Çılgınca görünüyor,” diyor.

Yakın zamana kadar blockchain projesi R3 için akıllı sözleşme geliştiricisi rolünde bulunan Nicoll, her üç ayda bir yeni güncelleme yayınlamanın aşırı olacağını düşündüğün söylüyor. Nicoll ayrıca ağın şu anda senkronizasyon ile ilgili performans sorunları yaşadığını ve birçoğunun yakın bir zamanda gerçekleşecek olan güncelleme ile düzeltileceğini söylüyor. Geliştiriciye göre bu güncellemelerin bazıları Musk tarafından teşvik edildi.

İşte Elon Musk ve Dogecoin İlişkisinin Arka Perdesi

Asıl amaç: Dogecoin ile bir fincan kahve satın almak

Decrypt’te yer alan bilgilere göre Nicoll, Musk’ın amacı hakkında oldukça açıktı: Dogecoin’i ucuz ve bir fincan kahve satın almak için kullanımı kolay hale getirmek.” Nicoll, “Elon’ın ödeme işlemlerinde bir geçmişi olduğu açık. Biz de bu konuda ondan tavsiye alıyoruz,” dedi. Geliştiriciye göre Musk, geliştiricilere, bir PayPal kurucusu olarak sahip olduğu bilgilere dayanarak Dogecoin’i bir şakadan gerçek bir yardımcı programa nasıl taşıyabilecekleri konusunda birçok tavsiyede bulundu. “İşlem hacmini artırdığını dürüstçe söyleyebilirim,” dedi.

Nicoll, Musk’ın projeye olan coşkusunun, geliştiricilerin genellikle onu kontrol altında tutmaları gerektiği anlamına geldiğini belirtiyor. Musk’ın nihai hedefe koştuğunu belirten Nicoll, “Nihai hedefe koşuyor, ama biz ‘A’dan Z’ye bir yol haritası hazırlamamız gerekiyor’ diyoruz” diyor.

İşte Elon Musk ve Dogecoin İlişkisinin Arka Perdesi

Geliştiriciler ve Musk, Dogecoin’in karbon ayak izini azaltmanın yollarını da tartıştılar ve “hala değerlendirmeye devam ediyorlar.” Nicoll, büyük kararlar alınmadan önce yapılması gereken “çok sayıda modelleme” olduğunu söyledi. Musk ile kripto para biriminin enerji tüketimini daha da azaltabileceği konusunda ise iyimser.

Yeni Dogecoin geliştiricileri

Nicoll, Dogecoin’i geliştirmeye yönelik ilginin arttığını belirtti. Geliştirici kadrosunun az katılımcıdan oluşmasını istediğini belirtiyor ve bu amaçla yeni nesil Dogecoin geliştiricilerini eğitmek için kodlama sürecini Twitch’te canlı olarak yayınlıyor.

Bir sonraki yükseltme

Nicoll, 2019’dan bu yana en büyüklerden biri olan 1.21 güncellemesinin temelini atıyor. Bu güncelleme Bitcoin’e dayanıyor ve bu çalışma için Bitcoin Core geliştiricilerini kaynak gösterdi. “Benimsenmesi kolay olsun diye Bitcoin’e kesinlikle olabildiğince yakın olmaya çalıştık,” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.