İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey

Kriptocat Haber Editörü
İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey

“Dogefather” Elon Musk, kripto HODLer’ları için “saf acı” dağıtırken Bitcoin (BTC) bu hafta 40.000 dolara yaklaştı. Peki, sırada ne var? Birçok yatırımcı için travmatik geçen bir hafta sonunun ardından bu hafta neler bekleniyor? İşte, Cointelegraph’tan William Suberg’e göre bu hafta Bitcoin ve altcoin’leri şekillendirebilecek beş faktör…

Musk’ın tweet’i ve Bitcoin’in teknik seviyesine isabet etmesi

Bu hafta her şey yine Elon Musk ile ilgili. Tesla ve SpaceX CEO’su, Tesla’nın ürünleri için ödeme yöntemi olarak artık BTC’yi kabul etmediğini söylediğinde Twitter’da kargaşaya neden oldu. Ardından hafta sonu boyunca, Bitcoin’in merkeziyetsizliğine yönelik eleştiri ve “kripto alanına inandığına” dair attığı tweet’ler, yangını körükledi. Tesla’nın BTC’lerini satabileceğini ima eden bir tweet attı. Ardından BTC 42.000 dolara kadar geriledi. Ancak Musk, “Tesla hiç BTC satmadı,” dedi.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 ŞeyElon Musk ve tweet’leri ile BTC grafiği. Kaynak: Twitter

Yazım sırasında BTC 43.385 dolardan işlem görüyor. son 24 saatte %6.6’lık bir kayıp söz konusu. Ancak analist Alex Kruger’ın da belirttiği gibi açıklama tweet’i farkında olmadan yerel bir dip sinyali gibi davranıyor olabilir. Çünkü Musk, bu tweet’i BTC/USD paritesinin 61.8 Fibonacci geri çekilme seviyesine ulaştığı anda yayınladı. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Elon Musk, olağanüstü bir teknik analist olmalı. ‘Tesla, herhangi bir Bitcoin satışı gerçekleştirmedi’ tweet’i tam olarak Bitcoin’in temel teknik seviyesi olan 61.8 fib (42.845 dolar) seviyesinde yayınlandı.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey

Bitcoin hakimiyeti yüzde 40’ın altına düştü

Musk’ın faaliyetleri hem Bitcoin hem de altcoin’leri zararlı bir şekilde etkiledi. Dogecoin’i (DOGE) övmeye devam etmesine rağmen meme-tabanlı coin bile hafta sonu kayıplarını önleyemedi. Büyük hacimli altcoin’lerin çoğu da BTC düşüşünü takip etti. Ancak Cumartesi günü rekor kıran Cardano (ADA) gibi bazı istisnalar vardı.

BTC piyasa hakimiyeti ise Haziran 2018’den bu yana ilk kez %40’ın altına düştü.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey

Bitcoin dominansı, Ethereum gibi altcoin’lerin fiyat yükselişi yaşamasıyla zaten önemli bir darbe alıyordu. Popüler Twitter traderı The Moon, hafta sonu attığı bir tweet’te “Bitcoin hakimiyeti hala düşüyor,” dedi ve ekledi: “Altcoin sezonu henüz bitmedi. Ancak içimde sonun yakın olduğuna dair bir his var.”

Bitcoin’de temeller sakin

Bu sırada, tüm sinir bozucu fiyat hareketlerine rağmen, ağ temelleri sakinliğini koruyor. 42.000 dolara düşüşün ardından bile BTC, madenciler için her zamankinden daha cazip ve bu nedenle ağ güvenliği de her zamankinden daha sağlam. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere hem hashrate hem de ağ zorluğu, son haftalarda mucizevi bir şekilde toparlandı. Haftalık ortalama hashrate ilk kez saniyede 180 exahash’i aştı.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey7 günlük ortalama hash oranı grafiği. Kaynak: Blockchain.com

Zolrluk ise 11 gün sonraki ayarlamada %10’un üzerinde artacak. Cuma günü %21.5’lik bir ayarlama, Haziran 2014’ten bu yana en büyük pozitif değişim olarak gözlemlendi. Kripto bankası Galaxy Digital’in araştırma başkanı Alex Thorn, geçen hafta yaptığı bir açıklamada “Bitcoin’in madencilik zorluğunun, Tesla’nın duyurusundan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması müthiş bir şey,” ifadelerini kullandı.

Dolar, destek seviyesinde sıçradı

Geçen hafta düşüşün ardından ABD dolarının gücü geri dönüyor olabilir. Suberg’e göre ABD doları endeksi (DXY), destek seviyesinden sıçrıyor.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 ŞeyDXY 1 günlük mum grafiği. Kaynak: Tradingview

Aynı zamanda, Çin’de hisse senetleri yükseliyor ancak Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama performans gösteriyor. Ancak traderlar arasında önemli bir konu, enflasyon. Karantina döneminden ve diğer kısıtlamalardan kaynaklanan geniş bir küresel toparlanma, özellikle doları tasarlamaya çalışan ABD Fed ve diğerleri için sorun yaratıyor. APAC uygulamalı araştırma Qontigo başkanı Olivier d’Assier Bloomberg’e verdiği demeçte, “Küresel ekonomik iyileşme yolunda gidiyor; enflasyon korkularını körükleyen şey bu.” dedi. Hisse senedi piyasalarındaki çılgın yılın ardından, kâr alma iştahının anlaşılır şekilde artacağını da sözlerine ekledi.

Bitcoin, son boğa piyasasını geride bırakıyor

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey

Endüstrinin en iyi bilinen isimleri arasında “ayı sezonuna” dair hiçbir ipucu yok. Mevcut geri çekilmenin doğası analiz edildiğinde ve geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında ise analistler, BTC’nin iyi performans gösterdiğini söylüyor. Bu hafta, stok-akış yaratıcısı PlanB, tüm Musk dramasının arasında Bitcoin’in 2017’deki 20.000 dolarlık zirvesine kıyasla daha iyi performans gösterdiğini belirtti. PlanB, Pazartesi günü attığı tweet’lerde aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bugün, 2017 boğa piyasası gibi hissettiriyor (özellikle BTC fork’ları arasındaki savaşın olduğu sıralar). Bir sonraki tüm zamanlar rekoruna doğru, düz bir çizgi ile değil, ancak çok fazla dalgalanma ile ulaşılmıştı. HODL.

İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey17 Mayıs 2021 itibarıyla BTC/USD stok-akış grafiği. Kaynak: Digitalik

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.