İşte 2 Ekonomistten Altın, Bitcoin ve Ethereum Yorumları

Kriptocat Haber Editörü
İşte 2 Ekonomistten Altın, Bitcoin ve Ethereum Yorumları

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Bitcoin BTC’nin Altın’la aynı sorunu yaşadığını vurguluyor. Sorun insanların onu para olarak düşünmesi ancak para olarak kullanmaması.

Bitcoin ve kripto para piyasaları

New York Times’da yayınlanan bir görüşte Krugman, Bitcoin ve büyük ölçüde kripto piyasalarına yönelik uzun eleştirilerle kripto endüstrisinin dikkatini çekti. Krugman şu vurguyu yapıyor:

Benim gibi kripto şüphecilerini bile duraklatan bir gerçek, altının çok değerli bir varlık olarak dayanıklılığıdır. Sonuçta altın, Bitcoin ile hemen hemen aynı sorunlardan muzdariptir. İnsanlar onu para olarak düşünebilir, ancak yararlı bir para biriminin herhangi bir özelliğinden yoksundur: Onu işlem yapmak için gerçekten kullanamazsınız. Ons altın ile yeni bir araba almayı deneyebilirsiniz. Ancak satın alma gücü son derece istikrarsızdır.

Ekonomist, hükümetlerin kripto para birimini altınla olduğundan çok daha fazla bastırabileceklerini ve “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin anlamlı bir ekonomik rol elde edemediğini” ima ediyor. Önde gelen kripto liderleri Twitter’da Krugman’a yanıt verdiler. Cevap verenler arasında Three Arrows Capital CEO’su Zhu Su da bulunuyor. Su bu noktada “çok büyük bir maliyetle ağ etkilerini hafife alıyor. Krugman’ın bunu neden ve nasıl bu kadar yanlış anladığına dair bir analiz yapıp yapmadığını bilen var mı?” sorusunu soruyor.

Ağ etkileri

Ağ etkileri ayrıca ünlü ekonomist Raoul Pal tarafından kripto için yükseliş katalizörü olarak gösterildi. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Pali ağ etkilerinin, ortaya çıkan varlık sınıfının arkasındaki itici güç olduğunu söylüyor ve şu vurguyu yapıyor:

Ağ etkisi şaşırtıcı. Biz kurumları getiriyoruz ve bunlar Ethereum’a yayılıyor ve diğer herkes ürün geliştiriyor. Bize yıldırım hızında geliyor ve alanın bu kadar hızlı gerçekleşen anlatı değişikliğine yetişebileceğini sanmıyorum.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.